Тикер

ВЕСТИ, 13:37:47 , 28 Мај, 2015

Вајгл: Кризата во Македонија мора да заврши до почетокот на летото

Конкретни датуми за постигнување договор меѓу власта и опозицијата и за епилог на политичката криза во земјата засега не се утврдени, но ќе се направи сè „мисијата на европските претставници да заврши некаде до почетокот на летото", изјавил словенечкиот европратеник и известувач за Република Македонија во Европскиот парламент (ЕП), Иво Вајлг, за државната ...

ВЕСТИ, 13:31:59 , 28 Мај, 2015

Апелација ја укина пресудата за Шилегов во спорот со Јанкулоска

Апелацискиот суд ја укина првостепената пресуда на Основниот суд Скопје 2 со која портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, беше прогласен за виновен со спорот со поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска.

СВЕТ, 13:25:24 , 28 Мај, 2015

Вучиќ: Доста ни е од семинари, ни требаат пари за изградба на патишта и пруги

Српскиот премиер Алекснадар Вучиќ денеска во Тирана порача дека земјите од регионот на западен Балкан од Европската унија очекуваат поголема помош.

СВЕТ, 13:19:45 , 28 Мај, 2015

ФОТО: Во босанското село Ошве развиорено знамето на ИД

Знамето на терористичката група Исламска држава (ИД) е поставено на една куќа во селото Ошве во Федерацијата Босна и Херцеговина, објави босанскиот весник „Независне новине“.

ВЕСТИ, 13:02:11 , 28 Мај, 2015

Синдикатот на македонската дипломатска служба бара отповикување на амбасадорката Караѓозоска

Од Синдикатот на македонската дипломатска служба информираат дека амбасадорката на Македонија во Хрватска, Даниела Караѓозоска ја прекршила Виенската конвенција за дипломатски односи бидејќи на својот Фејсбук профил изразила жалење за оставката на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска.

ВЕСТИ, 12:36:16 , 28 Мај, 2015

Кои се луѓето што ќе раководат со УБК и БЈБ?

Назначувањето на новите директорите на Упрвата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Љупчо Андоновски, и на Бирото за јавна безбедност (БЈБ), Горанче Савовски, иако можеби изгледаше малку изненадувачки, од аспект на кадровски решенија, бидејќи, многу малку или воопшто не ѝ се познати на јавноста, сепак, од разузнавачката заедница и од полицијата ...