• Почна интерната истрага за аферата „Прислушување“ во „Македонски телеком“
  • Амнести: Мигрантите изложени на насилство во Македонија
  • Меркел ќе предложи да и се прости на Грција половина од долгот и да и се врати на драхмата
  • Груевски: Нема услови за нова лидерска средба
  • СДСМ со „последна понуда“: Оставка од Груевски 150 дена пред изборите?

Трајанов бара политичкиот договор да се верификува во парламентот

Демократскиот сојуз го подржува политичкиот дијалог за излез од кризата, но инсистира преговорите да бидат транспарентни, а политичкиот договор мора да биде предмет на расправа и верификација во Парламентот, рече лидерот на ДС Павле Трајанов на партискит собир во Берово.

Петковски: Комисијата за надзор на прислушувањето е фарса и театар

Активирањето на собраниската Комисија за надзор на следењето комуникации, па и на таа за контрола на работата на Упрвата за безбедност и контраразузнавање (УБК) и на Агенцијата за разузнавање (АР), за поранешниот пратеник и актуелен претседател на НСДП, Тито Петковски, е „обична фарса и театар со кој властите симулираат некаква реакција по забелешките од ...

СДСМ: До вечер да се утврди термин за лидерска средба

Никола Груевски не е во позиција да ја диктира динамиката на одржување на лидерските средби. Тој е само една од страните во преговарачкиот процес, реагираат од СДСМ по изјавата на премиерот дека не се создадени услови за лидерска средба.

Интервју

Избори во април се грешка, нужна е преодна влада со манадат од 12 до 18 месеци

ИНТЕРВЈУ Крсте Шајноски : Кој и колку ќе плати во цехот на должничката криза во Грција?

Македонскиот банкарски систем може да почувствува неповолно влијание (намалување на провизиите во работењето) само доколку се намалат потребите на домашните и странските субјекти за плаќања по тековни трансакции. А, тоа зависи од развојот на настаните во Грција, вели Крсте Шајноски, универзитетски професор во интервју за Кирилица.

Јосип Јуратовиќ од Бундестагот за Кирилица: Ако Груевски има барем малку спортски дух треба сам да се повлече

Лично, мислам дека господин Груевски е еден од причинителите, ако не и главен причинител на кризата, која за македонскиот народ е поразителна и сметам дека политички е толку оштетен, такашто веќе не е сигурно дека има доволно доверба кај народот за да може таква функција да обавува. Јас сум на мнение дека таква функција (премиер на преодната влада. заб. ...

ИНТЕРВЈУ Фросина Ременски: УБК се претвори во македонско Штази

По примерот на Штази пред падот на Берлинскиот ѕид, УБК се претвори во штит на партијата, вели Фросина Ременски, професорка на Факултетот за безбедност и потпретседателка на СДСМ во интервју за Кирилица.

ТопТема

Стево Пендаровски: Македонија е во политичка агонија – спорот за името не е тема за лидерската четворка

Ниту има каква било потреба на преговарачка маса на лидерската четворка да се става спорот за името, ниту пак тоа има допирна точка со ...

Уводник

Кирилица во ново руво, со нови луѓе и со нов дух

Избор

АНАЛИЗА: Каде е „црвената линија“ за задолжување?

Колумна

Зошто лекарите си заминуваат

Меркел: Грција ќе има потреба од помош уште многу години

Германската канцеларка Ангела Меркел пред средбата на лидерите на државите членки на еврозоната рече дека Грција ќе има потреба од помош уште многу години.

Ципрас ги претстави грчките предлози на Обама

Премиерот на Грција Алексис Ципрас денеска разговараше на телефон со претседателот на САД Барак Обама, на кој му ги претставил предлозите на грчката влада, пишуваат грчките медиуми.

ММФ е подготвен да и помогне на Грција

Меѓународниот монетарен фонд(ММФ)e подготвен да и помогне на Грција „ако таа побара“, изјави денеска директорката на оваа финансиска институција Кристина Легард откако Грците на референдум ги отфрлија условите на меѓународните кредитори.

Зиберт: Нема основа за нови преговори со Грција

Нема основа за влез во преговори за нова програма за помош на Грција, изјави Штефан Зиберт, портпаролот на германската канцеларка Ангела Меркел.

Преговорите за иранската нуклеарна програма треба да завршат за 48 часа

Преговорите за иранската нуклеарна програма, кои продолжија во Виена, треба да завршат во следните 48 часа, изјави западен извор, јави БТА.

Меркел ќе предложи да и се прости на Грција половина од долгот и да и се врати на драхмата

Ангела Меркел, германската канцеларка,пишува таблоидот Билд, има поинакви планови од остатокот од еврозоната што се однесува до Грција. Таа, како што пренесува Билд, денес на вонредната средба во Брисел ќе предложи Грција да ја напушти еврозоната и да ѝ се врати на драхмата.

Над 170 загинати во воздушни напади во Јемен

Најмалку 176 борци и цивили загинале денеска како резултат на воздушните напади и борбите во Јемен. Ова е највисок број на загинати во еден ден откако започна офанзивата пред три месеци.

Јункер пред европарламентарците: Замолчете, му испраќам СМС на Ципрас!

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер ги замолчи пратениците во Европскиот парламент во Стразбур кои му замерија дека премногу време поминува на мобилен телефон додека пишуваше СМС порака на грчкиот премиер Алексис Ципрас.

Кирилица во ново руво, со нови луѓе и со нов дух

Само името е старо - ама добро! Според нас, најдобро. Нашата цел е таков да биде и нашиот портал – најдобар.

Зошто лекарите си заминуваат

Oна што загрижува е исклучително малиот интерес или немоќта да се променат актуелните состојби. Од истражувањето се добива впечаток, дека младите лекари веќе ја имаат загубено вербата во можноста од промена. Се чувствуваат крајно депримирано и разочарано. Единствено што сакаат да направат, е да научат странски јазик, и да добијат работа во туѓина.

За да победи Македонија, апсурдот мора да биде поразен

За апсурдот да биде поразен, Груевски не смее да биде премиер. За ЕУ да влијае на воспоставување европски вредности во земјите кои аспирираат за членство, апсурдната реалност во која живее Македонија мора да биде разобличена. Темелите на иднината не смеат да се градат врз апсурдната реалност на сегашноста.

Љубомир Фрчковски: Протон псеудос (Колумна)

Тричко не е новинар кој, како викаат Србите, „јео траву бунуку“ или откачува. Тоа е само одбрамбен стереотип на андоновистите кој го поставуваат пред налетот на неговиот милитарен и критички текст. Тој е сè она што тие не се и што друго можат да кажат?

Ѓоковиќ во четвртфиналето на Вимблдон

Првиот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ, успеа да го победи Кевин Андерсон, 6-7 (6), 6-7 (6), 6-1, 6-4, 7-5 и да обезбеди четвртфинале на Вимблдон.

Иџе неповреден во сообраќајната несреќа во Србија

Најдобриот македонски автомобилист Игор Стафановски- Иџе вчеравечер во Србија при враќањето од Италија со својот екипаж дожиевеал собраќајна несреќа. Сепак неговиот тим преку официјалната фејсбук страница ги информираше фановите дека Иџе и екипажот не се повредени, а причинета е материјална штета на приколката и автомобилот.

Навивачи со огномет ги испратија браќата Мамиќ во затвор (Видео)

Навивачите на Динамо го прославија апсењето на Зоран и Здравко Мамиќ со огномет пред затворот во кои се спроведени првиот човек на Динамо и неговиот брат, тренер на првиот тим.

Меси ја одби наградата за МВП

Откако го прими сребрениот медал, Лео Меси требаше да го прими пехарот за најдобар играч на Копа Америка.

Православниот огранок на Исламска држава се закани дека ќе ги убие сите што вежбаат јога!

Православниот огранок на озлогласената терористичка организација Исламска држава вчера испрати заканувачки писма до повеќе македонски медиуми во кои им се заканува со убиства на сите граѓани на Република Македонија кои вежбаат јога.

Едмонд Темелко за победата во Пустец им се заблагодари на гласачите од скопски Центар

Едмонд Темелко, кој на вчерашните избори во единствената македонска општина Пустец во Албанија, го доби својот трет мандат како градоначаллник, прогласувајќи ја својата победа, срдечно им се заблагодари на многубројните гласачи со место на живеење во скопската општина Центар, кои го дадоа гласот за него.

Тврдењето дека Иванов е претседател е само перцепција

По вчерашното интервју на претседателот Ѓорѓе Иванов на телевизија „Телма“ и недоумиците кои ги предизвика во јавноста со изјавата дека извештајот на „Фридом Хаус“ е перцепција, се огласија од неговиот кабинет „Космодиск Хаус“.

Како одговор на Мисини, контракамперите започнуваат штрајк со прејадување!

Еден од најпознатите чувари на демократијата во Македонија, љубителот на чоколадни сладоледи денеска од контракампот во „Жена парк“ најави дека започнува контраштрјак со прејадување.