магазин

16:44:00 , 18 Ное, 2011

Најпогодни места за брз секс

Од Камасутра, најважниот текст напишан за сексот кога и да е, избравме некои класични сексуални положби и ги прилагодивме за употреба на места каде што најчесто го минуваме поголемиот дел од времето – во канцеларија, во бања, во автомобил...

Овој древен индиски прирачник пред речиси две илјади години го напишал Маланага Ватсјајана. Им се обраќа на мажите и ги советува правилно да ја изберат жената, а потоа ги воведува во сексуалните вештини низ описите на многубројните љубовни положби. Во нашиов случај стручни совети побаравме од акупунктурист и физиотерапевт, кои анализираа колкава издржливост е потребна за секоја положба и колкави се разликите во уживањето во сексот во тие положби.

Автомобил

Положба на кобила

Во оваа положба, што е незначително променета од онаа во Камасутра (во оригиналната положба тој седи, а таа седи врз него), и вие и девојката лежите за да не си ги удирате главите од кровот на автомобилот. Не заборавајте да ја кренете рачната и да пуштите фина музика. Спуштете ги седиштата. Положбата е многу забавна, а единствен услов за уживање, нека ни простат дебелките девојки, е виткоста. „Тежината на девојката може да ви направи проблеми со половината“, вели нашиот стручњак. Девојката мора да биде свесна за важноста на љубењето, зашто многу повеќе ќе го возбуди партнерот ако го опсипе со бакнежи.

Канцеларија

Положба на рак

Оваа положба е коњак-положба за порно филм и сигурно би ја примениле ако некој ви понуди сценарио за таков филм. Секс на биро е омилената фантазија на девет од десет вработени во нашата канцеларија, а ќе му беше и на на десеттиот ако не апстинираше од секс. Ако веќе сте ја испробале модерната верзија на оваа положба – мажот стои, девојката лежи на бирото – можете без проблем да му се препуштите на лудото уживање со колешката од соседната канцеларија, да ги испорасфрлате документите на сите страни и да ги смкнете панталоните. Оваа едноставна и практична положба овозможува и релативно брзо враќање во работна положба ако на вратата се појави некој неповикан. И во никој случај нема да имате непријатна болка во грбот ако користите доволно големо биро. Така велат стручњаците со коишто се консултиравме.

Сауна

Обратна положба

Од сите положби опишани во Камасутра оваа бара најмало мрдање на телата на љубовниците, па затоа е идеална за топли простории како сауната, во коишто играчите се и бездруго доволно мокри. Се работи за една од најосновните и наједноставите положби, што сигурно ви била опишана во прирачникот Камасутра за почетници. По ова никој нема да може да тврди дека Камасутра е комплицирана. Девојката би можела да почувствува болка во колената, но положбата изгледа многу грациозно. Мажот би можел да почувствува болка во лактите, зашто ќе мора да се потпира на рацете. Само по себе положбата е сосема безопасна, но предолгото задржување во сауна може да предизвика артериска хипертензија поради губењето течности и дехидрација. Затоа сексот во сауна треба да биде брз секс, а потоа треба да се консумира поголемо количество течности.

Базен

Положба за дебелки

Во вода буквално сѐ е полесно , па дури и партнерката. Оваа положба е измислена за сите вас што успешно ги тешите своите дебели девојки со фразата: „Сакаш да ослабиш?! Па зошто, јас и ваква те сакам!“ Сѐ што ви треба е базен без други капачи и пријатна температура на водата. Поптпрете се со грбот на работ од базенот, изберете ни премногу плиток ни премногу длабок дел и забавувајте се. Според мислењето на нашите стручњаци мускулите на партнерите мораат да бидат подготвени на предизвик и таа би требало да може да издржи држење со рацете и качување на неговото тело. „И покрај помошта што ја нуди водата можно е да се јави болка во долниот дел од половината“, вели нашиот физиотерапевт.

Лифт

Фелацио

За дудлање, пушење и уште како сѐ не се вика (и се практикува), де со пофалби де со критики. откако постои светов и веков, па не е ни чудно што си нашло свое место и во најпознатиот прирачник за секс во историјата. Крајно поетично, Камасутра сугерира дека жената треба да работи со јазикот, лесен и мек како пеперутка, но со мера. Во книгата е детелно опшиано: „Предочете ѝ на партнерката дека сте на свршување, зашто не ѝ е на секоја пријатна средбата со вашата течност“. Битедете разумни, особено ако сте во лифт! Сопрете го и уживајте сѐ додека не слушнете нечие нервозно тропање на вратата. „Од сите сексуални положби оваа е најсигурна“, велат стручњаците. Единствениот совет е за жените: внимателно со забите!

Плажа

Положба на крава

Што им е заеднижно на плажа и на крава? Ништо. Оваа положба им ја препорачуваме на сите еластични и атлетски типови кои не сакаат да се наполнат со песок таму кај што не треба. Запомнете го и советот на нашиот стручњак и масер – внимавајте на тетивите! Жените мораат да внимаваат на правилното држење на телото, особено на задникот, зашто со погрешно држење би можеле да си ги истегнат тетивите. И мажите се изложени на опасност, зашто може да ги фати грч во половината. Сето тоа може да се спречи со правилно држење на телото и со редовно вежбање и истегнување.

Тоалет во авион

Положба за надарени

Авионските тоалети се помали од оние во хотелите и во рестораните. Меѓу оние кои би кренале два прста дека се сексале во авион најмногубројни се ниските и слабите. Не се препорачува соблекување, зашто нема стујардеса што нема да забележи дека ѝ недостасуваат двајца на седиштата. „Оваа положба им ја препорачуваме само на надарените. Пенетрацијата е тешка и двајцата партнери можат да почувстуваат грчеви во колената, па затоа е потребно да се физички подготвени“, вели нашиот стручњак.

Преземено од Playboy Macedonia

Преземено од Playboy Macedonia

Преземено од Playboy Macedonia

* Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без цитирање на изворот "Кирилица" е не дозволено.

Тема

Модерната печуркара, за која Груевски сечеше ленти, остана само пуста карабина

Фабриката за печурки во близина на Свети Николе, што уште лани ја вети премиерот Никола Груевски и за која свечено сечеше лента и фрлаше лопати за ...

Став

Вистинските тие

Избор

Западната култура тежи од великани - Евреи

Иако може да се каже дека за многубројните постигања на Евреите интелектуалци, научници и уметници се заслужни и самите култури и општествени системи каде тие поникнале, сепак не може да се спори ...

Земјотрес во Охрид, Битола и Ресен

Земјотрес со интензитет од четири степени според Европската макро-сеизмичка скала–1998 е почувствуван вечерва во јужните делови од Република Македонија, односно Охрид, Битола и Ресен, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Турска фирма сака да гради седум 40 - катници спроти Холидеј ин, граѓаните вчудоневидени

Седум 40-катници сака да гради турската фирма „Окан" на просторот кај паркингот спроти хотелот „Холидеј ин", пишува „Вест“ и вели дека турскиот инвеститор, заедно со адвокатскиот тим од земјава го презентирале проектот пред граѓаните што имаат куќи, парцели и деловни објекти на просторот уреден со деталниот урбанистички план Голем ринг исток.

Пратеничката Лашкоска си го сместила својот брат во функционерска фотелја (ВИДЕО)

Од пред неколку денови братот на пратеничка од Прилеп од ВМРО-ДПМНЕ, Ана Лашкоска е поставен во функционерска фотелја. Дејан Лашкоски е поставен за член на Управниот одбор на Јавното претпријатие за водоснабдување „Студенчица“, тврди Миле Талевски, член на Советот на Општина Прилеп.

Заев: Општината Струмица нема долгови и нема кредити

Буџетот на општина Струмица за вториот квартал од 2015 година има реализација од 42 проценти. Кварталниот извештај беше усвоен на денешната 30-та седница на Советот на општина Струмица. Овој процент на реализација беше поздравен од советниците на СДСМ, но и од координаторот на советничката група на ВМРО ДПМНЕ, Зоран Пакетов.

Интервју

Горан Рафајловски: Точно е дека Македонија капитулира по прашањето на мигрантите

Интервју Ванчо Узунов: Граѓаните мора да ја принудат власта да каже колку е задолжена државата

Власта на Груевски прво ги дочекува на нож и со омаловажување сите предлози и сугестии на опозицијата, а потоа, ги воведува самата, со медиумска кампања колку власта била умна и добронамерна па се сетила на добри мерки. Ужасна хипокризија! Но, од оваа власт одамна веќе ништо не зачудува, вели Ванчо Узунов, универзитетски професор во интервју за Кирилица. ...

Тито Петковски: Јавноста ќе ги чуе необјавените „бомби“ па и тие за Смилковско Езеро

Целокупниот материјал со кој располага Заев ќе му биде ставен на располагање на специјалниот обвинител, како оној кој веќе е објавен во јавноста, така и останатиот. Тој материјал ќе биде предмет на расправа пред Комисијата за надзор врз следењето на комуникациите, која ќе биде составена со претседател и мнозинство членови на опозицијата. Така да, на ...

Бранко Наумовски: Тешко и се пишува на Македонија ако не се реализира договореното во Пржино

За имплементирање на договорот ќе треба добар дел од постоечката норматива да се измени и дополни, за да се создаде основа за примена на договорот, во спротивно ако не се создаде нормативна основа и директно се спроведува договорот за мене ќе значи постоење на парауставен правен систем, вели Наумовски во интервју за Кирилица.

Избори во април се грешка, нужна е преодна влада со манадат од 12 до 18 месеци

И власта и опозицијата си го покажаа своето вистинско лице. И на едните и на другите најлесно им е да закажат избори сметајќи дека едните ќе останат на власт па во иднина ќе можат да ги забошотат сите обвинувања, а другите дека ќе дојдат на власт и ќе им наплатат за сé и тоа на оние кои досега се на власт. А на претставниците на меѓународната заедница, ...

Претседателката на Врховниот суд именувана за премиер на времената влада во Грција

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос ја именува претседателката на Врховниот суд Василики Тану за премиер, што треба да состави времена влада, која ќе ја води земјата до предвремените избори следниот месец.

Во Хрватска парламентарните избори во ноември или декември

Парламентарните избори во Хрватска ќе се одржат кон крајот на годината, во ноември или декември, јави ХРТ повикувајќи се на извори во Владата.

Мигрантите и регионалниот развој доминираат на самитот за Западен Балкан

Во Виена денеска продолжува самитот за Западен Балкан на кој се дебатира и треба да се предложат конкретни проекти за економско и социјално зајакнување на овој регион. Европската унија се заложи дека ќе инвестира во заеднички проекти 30 милијарди евра до 2030 година за развој на овие земји, а условот е меѓусебна соработка. Форумот во Виена е можност за ...

ЕУ подготвена да даде милијарда евра за балканските сообраќајници

Европската комисија е подготвена да обезбеди износ од една милијарда евра до 2020 година за финансирање на регионалната сообраќајна мрежа со коридори во земјите од Западен Балкан, истакнаа шефовите на германската и на австриската дипломатија, Франк-Валтер Штајнмаер и Себастијан Курц.

ИД зазеде пет села на северот на Сирија

Исламска држава презела пет села од сириските бунтовници во северна Сирија, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права, додавајќи дека џихадистичката организација напредува во регионот во кој Турција и САД планифраат да отворат нов фронт против радикалната група.

Хан: Албански полицајци ќе бидат распоредени на границите на земјите од Шенген зоната

Во септември албански полицајци ќе бидат распоредени на клучните гранични премини на земјите од Шенген зоната, за да ги контролираат албанските патници, изјавил врокомесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан за тиранскиот весник „Шќиптарја“.

Западната култура тежи од великани - Евреи

Иако може да се каже дека за многубројните постигања на Евреите интелектуалци, научници и уметници се заслужни и самите култури и општествени системи каде тие поникнале, сепак не може да се спори фактот дека Евреите му дале многу на човештвото.

Курдите во офанзива против Исламската држава

Курдската регионална влада во северен Ирак соопшти дека нејзините Пешмерга сили ослободиле девет села во провинцијата Киркук од милитантите на Исламската држава.

Вистинските тие

Какви се овие хоризонти што за македонската култура ги отвора една ваква (не)културна кич политика? Или таа не цели кон отворање на хоризонти, туку кон – затворање? Зашто, кои и какви хоризонти можат да отворат Есма и Сузе, Калиопа и Алачки?

Култура според провинциска мерка

Повторно, за среќа, во културата (не)одговорноста е потранспарентна и е лоцирана кај еден и само кај еден човек – министерката за (не)култура! И Министерството за (не)култура! Одговорноста на целата Влада се подразбира, но таа е некако посредна, индиректна зашто конците по правило ги влече првиот човек на ресорот.

Брисел, разбуди се, реката мигранти бара чаре!

Македонија донесе контроверзна и опасна одлука да ја запре реката мигранти упатена кон нејзината територија, со помош на војска и полиција! Нормално дека тоа е јалов и очајнички план.

Сè уште го убиваат „Самоубиец“

По сѐ изгледа дека скопската публика нема да го види Ердмановиот „Самоубиец“ во 2016 година. И нема да види дека самоубиецот не се убива, како што подметнуваат игнорантот Миленко и неговите суфлери, обидувајќи се да ме обвинат за „морбидно влијание“(!) врз младите.

За Македонија ќе пливаат четворица натпреварувачи на маратонот во Охрид

Се вршат последните подготовки за 29 издание на Охридскиот пливачки маратон, кој е претпоследен од петте маратони (Аргентина, Мексико, Канада, Македонија, Италија) во Гран при серијата на Меѓународната пливачка федерација.

Шпанија уште еднаш пресилна за Македонија

епрезентацијата на Македонија го претрпе и вториот висок пораз од Шпанија во подготвителните дуели за Европското првенство. Синоќа во Логроњо Шпанија славеше со 88:54 (27:15; 18:10; 19:16 и 24:13).

Погледнете како Црвена Звезда го пречека Скорцанитис (ВИДЕО)

Црвена Звезда му приреди несекојдневен дочек во Белград на својот нов кошаркар, Гркот Софоклис Скорцанитис, пренесува спортскиот портал Дерби.

Металург ја пропушти шансата за победа против Краснодар

Ракометарите на Металург одиграа нерешено со Краснодар 27:27 (11:12) на Меѓународниот турнир „Вардар 2015“, кој во понеделникот започна во Скопје.

„Странски служби“ откриваат зошто Груевски се шета озвучен (Фото)

Сатиричната Фејсбук страница „Странски служби“ објасни зошто премиерот Никола груевски се шета озвучен.

Како севернокорејската телевизија извести за Саше Политико

На Јутјуб се појави ексклузивно видео од извештај на дописникот на Државната телевизија на Северна Кореја за инцидентите поврзани со македонскиот провокативен новинар Саше Политико и за политиката на македонската влада кон него.

Дрес-кодот на Груевски - декодиран!

Хакер, кој во слободно време работи за странски разузнавачки служби, вчера успеа да го дешифрира значењето на маицата на премиерот Никола Груевски.

Поучен од македонскиот пример, Обама си постави камп пред Белата Куќа

Поддржувачите на американскиот претседател барак Обама поставија камп пред Белата Куќа, стравувајќи дека, по примерот на Македонија, активисти на опозициската Републиканска партија би можеле да постават свој камп, во знак на револт за аферата за прислушување.

Средба на два света: Мигрантската криза во една фотографија

Илегални мигранти од Блискиот Исток се фотографирани како со чамец веслаат кон грчкиот остров Кос и тоа покрај луксузна јахта вредна десетина милиони долара.

Распадот на Југославија во осум минути (Видео)

Приказната за распадот на Југославија веќе раскажана е безброј пати, па сигурно ќе се запрашате зошто би го изгледале и ова видео. Адемир Гогиќ, гледајќи од свој агол, направил одличен краткометражен филм кој покажува како тој го гледа распадот на поранешната заедничка земја.

Откриен воз на Третиот рајх натоварен со вредни предмети

Еден Полјак и еден Германец, тврдат дека откриле воз со богатства на Третиот рајх , но за да ја откријат неговата локација преку правни застапници побарале од локалните власти дел од вредноста на богатствата, објави Ројтер.

Базен на десетти кат!

Новиот станбен комплекс на бреговите на Темза, наречен „Девет бреста“, се уште недовршен, стана симбол на луксузот и престижот на лондонскиот пазар на недвижности.