стил

12:23:00 , 09 Окт, 2010

Шитаки печурките сојузник во борбата против ракот

Печурките се хранливи и лековити. Ова се сосема доволни причини да ги сместите во вашата редовна исхрана.

- Малку е познато дека двата најпопуларни видови кај нас, буковка и шампињон, содржат супстанци кои имаат антиканцерогено дејство, вели Горан Милошевиќ, секретар на Асоцијасијата за печурки.

Тој додава дека дека најпознатата и најиспитувана супстанца е издвоена од печурките шитаки и се вика лентинан. Ова соединение, всушност, со сложени шеќери, полисахариди, и нивното дејство им помага на одбрамбените ќелии на заболениот организам да ги препознаат ќелиите заболени од рак и да ги уништат. Покрај тоа ова соединение има и антивирусни и антибактериски својства,

* Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без цитирање на изворот "Кирилица" е не дозволено.

ТопТема

Бегалска криза: Кралството Норвешка ни подари полска болница, ама ја чуваме во бункер

Кирилица пред десет дена иницираше преку новинарско прашање до Министерството за одбрана да се активира полската болница што Македонија ја доби како ...

Уводник

Чукнете ги главите, ама своите!

Избор

Се ќе беше поинаку и Мердок да беше Евреин

Колумна

Прашање без одговор: Колку кодоши има(ло)?

Обвинетите и бранителите во „Пуч“ не добиле покани и нема да се појават на суд

Судењето за случајот „Пуч“ кое е закажано за утре, нема да почне бидејќи не се исполнети законските услови, дознава НОВА од судски извори.

Министерот Иво Ивановски ја напушта Владата

Во септември Владата ќе добие нов министер за информатичко општество и администрација. Досегашниот министер, Иво Ивановски, заминува на одговорна позиција во приватна меѓународна компанија, јави МТВ.

Помош за поплавените: Граѓаните може да донираат вода за пиење, храна, ќебиња

Вода за пиење, средства за хигиена (средства за дезинфекција), храна и ќебиња им е неопходна на настраданите во поплавите во земјава.

Самсоненко ќе го догради Офицерскиот дом

Сергеј Самсоненко ја презема скопската компанија на контрoверзниот грчки бизнисмен Контоминас која се обврза да го возобнови Офицерскиот дом и да изгради барокен хотел на плоштадот, пишува Призма.

Интервју

Ванчо Узунов: Граѓаните мора да ја принудат власта да каже колку е задолжена државата

Тито Петковски: Јавноста ќе ги чуе необјавените „бомби“ па и тие за Смилковско Езеро

Целокупниот материјал со кој располага Заев ќе му биде ставен на располагање на специјалниот обвинител, како оној кој веќе е објавен во јавноста, така и останатиот. Тој материјал ќе биде предмет на расправа пред Комисијата за надзор врз следењето на комуникациите, која ќе биде составена со претседател и мнозинство членови на опозицијата. Така да, на ...

Бранко Наумовски: Тешко и се пишува на Македонија ако не се реализира договореното во Пржино

За имплементирање на договорот ќе треба добар дел од постоечката норматива да се измени и дополни, за да се создаде основа за примена на договорот, во спротивно ако не се создаде нормативна основа и директно се спроведува договорот за мене ќе значи постоење на парауставен правен систем, вели Наумовски во интервју за Кирилица.

Избори во април се грешка, нужна е преодна влада со манадат од 12 до 18 месеци

И власта и опозицијата си го покажаа своето вистинско лице. И на едните и на другите најлесно им е да закажат избори сметајќи дека едните ќе останат на власт па во иднина ќе можат да ги забошотат сите обвинувања, а другите дека ќе дојдат на власт и ќе им наплатат за сé и тоа на оние кои досега се на власт. А на претставниците на меѓународната заедница, ...

ИНТЕРВЈУ Крсте Шајноски : Кој и колку ќе плати во цехот на должничката криза во Грција?

Македонскиот банкарски систем може да почувствува неповолно влијание (намалување на провизиите во работењето) само доколку се намалат потребите на домашните и странските субјекти за плаќања по тековни трансакции. А, тоа зависи од развојот на настаните во Грција, вели Крсте Шајноски, универзитетски професор во интервју за Кирилица.

Цакалотос: Преговорите со кредиторите ќе завршат за неколку дена

Грчкиот министер за финансии Еуклид Цакалотос изјави денеска дека преговорите со кредиторите за економскиот пакет помош за државата ќе завршат за неколку дена.

Бугарија тивко подига жичана ограда против мигрантите

Инфрацрвени камери, кои се активираат на движење, речиси три метри висока ограда од бодликава жица, вооружени чувари кои се на должност 24 часа дневно, се само дел од мерките кои ги воведува Бугарија на својата источна граница, како брана од напливот мигранти кои транзитираат низ земјата на пат кон своите крајни дестинации.

Седиштето на Специјалниот суд за ОВК ќе биде во Хаг

Седиштето на специјалниот суд, кој ќе се занимава со злосторствата кои ги сториле припадниците на Ослободителната војска на Косово, ќе биде во Хаг, јавуваат приштинските медиуми повикувајќи се на извори на Министерството за надворешни работи на Велика Британија.

Косово прифати Специјален суд да ги испитува воените злосторства на УЧК

Собранието на Косово синоќа по забрзана процедура го усвои Законот за формирање Специјален суд за судењена поранешни припадници на ОВК под сомневање дека извршиле злосторства. Станува збор за уставни измени за кои гласаа 82 од 120 пратеници во парламентот.

Се ќе беше поинаку и Мердок да беше Евреин

Има повеќе Евреи на клучни позиции во електронските и во пишаните медиуми, но далеку од тоа да може да се каже дека тие се доминантни или дека „ги контролираат“ весниците или телевизиите. Меѓу големите медиумски тајкуни само двајца или тројца имаат еврејско потекло.

Русија од ОН побара дел од Арктикот

Русија до Обединетите нации поднесе барање за добивање право на дел од територијата на Арктикот, соопшти денеска руското министерство за надворешни работи.

Разрешен германскиот јавен обвинител поради истрага против двајца новинари

Германскиот јавен обвинител Харалд Ранге денеска е разрешен од должноста, откако го обвини Министерството за правда на Германија дека се меша во неговите ингеренции, барајќи да се откаже од обвиненијата за предавство што тој ги покрена против двајца новинари кои објавија делови од доверливи документи.

Седум повредени во судир на два патнички воза во Чешка

Седум патници се повредени во судир на два патнички воза во реонот на градот Гораждевиц во јужниот дел на Чешка, јави чешката телевизија СТ.

Прашање без одговор: Колку кодоши има(ло)?

Посна ми ти била жетвата на гробарската дружина на Аџиев. Пет години ѝ требаа да прекопа над 30.000 досиеја и да исчепка, што живи, што мртви, што цивили, што полицајци, 199 соработници, односно кодоши, како што милуваат да ги викаат власта и нејзините мегафони.

Споредба на германското и македонското општество како одличен пример за развојот на демократска свест

Деновиве во Германија се одигрува еден прилично интересен скандал, кој мислам дека е вреден да се пренесе и објасни, а со тоа и да се направи една паралела со нашето општество и можните симулирани реакции.

Подалеку партиските раце од телевизијата на народот

Јавниот радиодифузен сервис и според Законот за медиуми и Законот за аудио и аудиовизуелни услуги е телевизија на сите, на секој граѓанин на оваа земја. Македонската радиотелевизија со своите програми им се обраќа на сите граѓани без разлика на нивната етничка или политичка припадност, без разлика на нивната возраст, на образованието или на социјалниот ...

Учеството на дијаспората на претстојните избори

Во весниците, како и во партиските преговори, деновиве на маса повторно е ставено гласањето на македонската дијаспора. Ова прашање би требало да се посматра од два аспекти.

Пливачката Богдановски со нов македонски рекорд

Македонската пливачка Анастасија Богдановски утрово во квалификациите на 200 метри слободно на Светското првенство во Казањ исплива нов македонски рекорд и ја потврди Б нормата за Олимписките игри во Рио.

Берлускони продаде 48 отсто од акциите на Милан

Поранешниот премиер на Италија и доминантен сопственик на фудбалскиот клуб Милан Силвио Берлускони официјално продаде 48 отсто од акциите на клубот и за тоа заработи околу 500 милиони евра, објавија денеска италијанските медиуми.

ПСЖ го совлада Олимпик Лион

Екипата на ПСЖ (првак на Франција) триумфираше во францускиот куп Супер куп откако го победи Олимпик Лион со 2:0. Натпреварот беше решен во првите минути со головите на Серж Орие (11.минута) и на Единсон Кавани (17).

Јотовски во полуфинале на турнирот во Тунис

Македонскиот тенисер Томислав Јотовски успеа да обезбеди пласман во полуфиналето на тенискиот турнир во Тунис.

Како севернокорејската телевизија извести за Саше Политико

На Јутјуб се појави ексклузивно видео од извештај на дописникот на Државната телевизија на Северна Кореја за инцидентите поврзани со македонскиот провокативен новинар Саше Политико и за политиката на македонската влада кон него.

Дрес-кодот на Груевски - декодиран!

Хакер, кој во слободно време работи за странски разузнавачки служби, вчера успеа да го дешифрира значењето на маицата на премиерот Никола Груевски.

Поучен од македонскиот пример, Обама си постави камп пред Белата Куќа

Поддржувачите на американскиот претседател барак Обама поставија камп пред Белата Куќа, стравувајќи дека, по примерот на Македонија, активисти на опозициската Републиканска партија би можеле да постават свој камп, во знак на револт за аферата за прислушување.

Православниот огранок на Исламска држава се закани дека ќе ги убие сите што вежбаат јога!

Православниот огранок на озлогласената терористичка организација Исламска држава вчера испрати заканувачки писма до повеќе македонски медиуми во кои им се заканува со убиства на сите граѓани на Република Македонија кои вежбаат јога.