Претплати се на Кирилица RSS
Follow kirilica on Twitter
 
 
 
 
 
12 000 фанови на концертот на Жељко Јоксимовиќ во Скопје
среда, 02 јуни 2010
 
Синоќешниот концерт покажа дека скопјани ги сакаат и знаат песните на Жељко.
 

 
 
Преполната сала со повеќе од 12 000 фанови, блокираните скопски улици, турканиците пред влезот во спортската арена Борис Трајковски се само доказ дека Жељко Јоксимовиќ е еден од најдобрите машки изведувач на Балканот. Синоќешниот концерт покажа дека скопјани ги сакаат и знаат песните на Жељко. Тие беа упорни да влезат на концерт и покрај страшните турканици и лошиот однос на обебзедувањето кое на публиката и се закануваше со тепање, убивање, малтетирање... Многумина останаа надвор, разочарани што платиле дури и двојно повисока цена за картите, кои за жал се покажаа како фалсификат. Не беше ни мал бројот на оние кои со такви карти успеаа да се пикнат во преполната арена.

Но по влегувањето во салата како сите да заборавија на немилите сцени во гужвата пред салата.
.
"Девојка“,"Мила моја“, "Зови ме“, "Мишел“ “Љубави“, "Лутко моја“, "Није до мене“, “Супермен“, "Луд и поносан“, "Хабанера“, "Има нешто у том што ме неќеш“, "Жена за сва времена“, "Леѓа о леѓа“, се замо дел од стиховите кои 12 000 публика ги пееше во еден глас. Жељко пееше три часа, изненаден од атмосферата која се создаде во салата. Го покажа и својот талент за свирење хармоника, како и удирањето по тапаните. Ги изведе "Мој дилбере“, "Несаница“"Јовано, Јованке“. Во добро светло се покажа и Јелена Томашевиќ.

Во публиката беше и неговата сакана - Јована, која во Скопје дојде со неговите родители. Мајката Весна и таткото Бране уживаа во настапот на нивниот син. За време на изведбата на најголемиот хит на Жељко "Љубави“ паднаа и солзите од очите на неговата мајка.

Share
Испрати коментар


преостанати карактери

Име:

Град:

E-mail:


Коментари

Содржината на коментарите претставува лично мислење на авторите и не треба да се доведува во корелација со ставовите и уредувачката политика на Кирилица. Редакцијата го задржува правото да ги отстрани оние коментари кои не се однесуваат на веста од оваа страница или пак оние со некоректна содржина.

Известете не за некоректни коментари на komentari@kirilica.com.mk

, на 01.05.2011 во 11:03
 
 
 
  ОСТАНАТИ ВЕСТИ
Зошто 1 април е ден на шегата кога на никого не треба да верувате! ? 01.04 | 10:27
„Априлијада 2015“ за Светскиот ден на шегата 01.04 | 10:00
Што прави поместувањето на стрелките на часовникот на вашето тело 30.03 | 13:02
Скопското астрономско друштво организира воведен курс по астрономија 30.03 | 10:45
Саша Барон Коен во улога на Фреди Меркјури 30.03 | 09:56
„Лебедово езеро“ вечерва во МОБ 28.03 | 10:48
Русија ќе организира туристички посети на Вселената 26.03 | 13:10
Најубавата Јапонка не била „доволно Јапонка“ 26.03 | 11:47
Возач на автобус не сакал да појде додека некој не и ослободи место на бремена жена 25.03 | 11:59
Иницијатива за Скопски карневал 25.03 | 11:32
Новели за убиството од Оливера Николова 23.03 | 10:53
Внимавај: Паѓаат јајца! 21.03 | 23:33
„Есмералда“ во МОБ 20.03 | 10:06
Директор на угледна компанија на сите вработени испратил слика од пијана колешка 19.03 | 14:15
Четкар ќе настапи во Њујорк и Чикаго 18.03 | 12:22
ИКЕА забрани играње криенка во нејзините продавници 18.03 | 11:58
Како изгледа една работна недела на Јапонците 17.03 | 17:49
Премиера на„Вујко Вања“ во режија на Бузалковска 15.03 | 10:48
Филмот заработи 550 милиони, а ѕвездите на „50 нијанси сиво“ заработиле само по 250.000 долари 13.03 | 10:10
Креативните луѓе се чувствителни на бучава 13.03 | 10:07
Концерт на Филхармонијата со рускиот виртуоз на труба Сергеј Накарјаков 12.03 | 08:04
Автобус со туристи ја промашил дестинaцијата за 1.200 километри 10.03 | 10:27
Сашко Коцев и Тони Михајловски дел од екипата на филмот „Ќе бидеме светски прваци“ 10.03 | 09:55
Мажите се поголеми „нарциси“ од жените 07.03 | 09:10
Една чашка ве прави поатрактивни 06.03 | 12:00
Три епизоди од ТВ-серијата „12 Мајмуни“ снимени во Македонија 06.03 | 11:58
Почина Влада Дивљан од „Идоли“ 05.03 | 17:54
Хуманитарен концерт на „Танец“ и МОБ за поплавените подрачја 04.03 | 07:57
Драмски театар одбележува 50 години од вселување во објектот 04.03 | 07:57
Почина „револуционерната љубов“ на Фидел Кастро 03.03 | 11:40