Претплати се на Кирилица RSS
Follow kirilica on Twitter
 
 
 
 
 
12 000 фанови на концертот на Жељко Јоксимовиќ во Скопје
среда, 02 јуни 2010
 
Синоќешниот концерт покажа дека скопјани ги сакаат и знаат песните на Жељко.
 

 
 
Преполната сала со повеќе од 12 000 фанови, блокираните скопски улици, турканиците пред влезот во спортската арена Борис Трајковски се само доказ дека Жељко Јоксимовиќ е еден од најдобрите машки изведувач на Балканот. Синоќешниот концерт покажа дека скопјани ги сакаат и знаат песните на Жељко. Тие беа упорни да влезат на концерт и покрај страшните турканици и лошиот однос на обебзедувањето кое на публиката и се закануваше со тепање, убивање, малтетирање... Многумина останаа надвор, разочарани што платиле дури и двојно повисока цена за картите, кои за жал се покажаа како фалсификат. Не беше ни мал бројот на оние кои со такви карти успеаа да се пикнат во преполната арена.

Но по влегувањето во салата како сите да заборавија на немилите сцени во гужвата пред салата.
.
"Девојка“,"Мила моја“, "Зови ме“, "Мишел“ “Љубави“, "Лутко моја“, "Није до мене“, “Супермен“, "Луд и поносан“, "Хабанера“, "Има нешто у том што ме неќеш“, "Жена за сва времена“, "Леѓа о леѓа“, се замо дел од стиховите кои 12 000 публика ги пееше во еден глас. Жељко пееше три часа, изненаден од атмосферата која се создаде во салата. Го покажа и својот талент за свирење хармоника, како и удирањето по тапаните. Ги изведе "Мој дилбере“, "Несаница“"Јовано, Јованке“. Во добро светло се покажа и Јелена Томашевиќ.

Во публиката беше и неговата сакана - Јована, која во Скопје дојде со неговите родители. Мајката Весна и таткото Бране уживаа во настапот на нивниот син. За време на изведбата на најголемиот хит на Жељко "Љубави“ паднаа и солзите од очите на неговата мајка.

Share
Испрати коментар


преостанати карактери

Име:

Град:

E-mail:


Коментари

Содржината на коментарите претставува лично мислење на авторите и не треба да се доведува во корелација со ставовите и уредувачката политика на Кирилица. Редакцијата го задржува правото да ги отстрани оние коментари кои не се однесуваат на веста од оваа страница или пак оние со некоректна содржина.

Известете не за некоректни коментари на komentari@kirilica.com.mk

, на 01.05.2011 во 11:03
 
 
 
  ОСТАНАТИ ВЕСТИ
Мартина Навратилова се ожени со долгогодишната девојка 18.12 | 19:11
Си отиде сосе блокаторот за погрешно паркирање 18.12 | 19:10
„Плавуша“ падна на првото прашање на „Милионер“ 18.12 | 18:50
Дел од филмовите на кои работеше македонската ФХ3Х во трка за Оскар 18.12 | 16:33
„Да тргнеме сењор!“ - премиера на МНТ 18.12 | 13:47
„Сони“ го откажа прикажување на „Интервју“ заради терористичките закани 18.12 | 08:27
Џастин Тимберлејк и Џесика Бил очекуваат бебе 17.12 | 19:53
Нов вид на полжави добија име по Џо Страмер од Клеш 17.12 | 10:04
Терористички закани за оние кои ќе го гледаат The Interview во кино 17.12 | 08:35
Традиционален новогодишен концерт на Воениот оркестар на АРМ 17.12 | 07:46
Операта „Така прават сите“ во МОБ 17.12 | 07:46
Амал Аламудин е најфасцинантна личност во 2014 година 16.12 | 22:10
„Пат околу светот“ - премиера на Театарот за деца и младинци 16.12 | 15:01
И „култура“ стана збор на 2014 година 16.12 | 13:12
Најлошите филмови оваа година 16.12 | 10:01
Рај на Земјата: Скијање на Алпите на сончев ден 15.12 | 22:27
Во зоолошка во Сан Диего, умре еден од шесте преостанатите бели носорози на планетата 15.12 | 19:34
„Да го поздравиш и да ми го бациш“ најдобар македонски твит во 2014 15.12 | 10:36
Хуманитарен концерт за децата со посебни потреби и аутизам 15.12 | 08:45
Македонци поставија нов Гинисов рекорд во туркање автомобил 15.12 | 08:13
Полскиот филм „Ида“ најдобар филм за 2014 во Европа 14.12 | 13:40
Десетте најчудни забрани ширум светот 14.12 | 13:40
Хакери го објавија сценариото за новиот филм за Џејмс Бонд 13.12 | 16:27
Награди за најдобрите блогери и твитерџии од Македонија 13.12 | 09:40
Изложба и концерт на Тони Китановски Трио и Дуке Бојаџиев во Њујорк 12.12 | 23:36
Стенд-ап комичарот Марјан Ѓоргиевски ќе ја режира „Кокошка“ во Битолскиот театар 12.12 | 23:36
Велшки политичар бара забрана за „Дилајла“ на Том Џонс зашто заговара убиство 12.12 | 21:48
Знаете ли колку долго може да издржи нашиот мочен меур, а да не се помочаме? 12.12 | 20:34
Видео: Двојки ја погодуваат секс-позата 12.12 | 20:34
По 32 години, на 20 мај 2015 „Шоуто на Дејвид Летерман“ оди во пензија 12.12 | 10:50