македонија

10:04:00 , 09 Мај, 2012

1.140.000 ев­ра за оградата на мостот кај Холидеј Ин

Око­лу еден милион евра ќе чини новата ограда за мостот кај Холидеј ин. Град Скопје склучил договор со група понудувачи: Рудници и же­ле­зар­ни­ца - Институт од Скопје и белградската леарница Јеремиќ.,Тие за 1.140.000 ев­ра треба да ја изработат и да ја монтираат заштитната ограда.По поставувањето на оградата ќе се отстрани и старото осветление. Новото ќе подразбира ламби на декоративни столбови.

Но­ва­та ограда на мостот кај Холидеј ин е двапати поскапа од онаа на мос­тот кај МАНУ, за која беа потрошени околу половина милиони евра, а чини трипати повеќе од оградата за мостот Гоце Делчев, за која беа одвоени 370.000 ев­ра.

Од Град Скопје не објасниле зошто оградата на овој мост е двојно, од­нос­но тројно поскапа од останатите огради.

-Со склучениот договор е предвидено да се изведе втората фаза од ре­конс­трук­ци­ја­та на мостот кај Холидеј ин. Рудници и железарница - Ин­сти­ту­т и уметничката леарницата Јеремиќ треба за предвидената сума да из­ра­бо­тат леана метална стилско-декоративна ограда и осветлување на мос­тот и да ги инсталираат, изјавиле од кабинетот на градоначалникот Коце Тра­ја­нов­ски.

Ав­тор на идејното решение за новиот изглед на мостот е Константин Ја­нев, кој е автор и на двата лава на мостот Гоце Делчев. Според про­ек­тот, на оградата ќе бидат изведени слики и мотиви од нашето културно нас­лед­ство. На овој мост нема да има грандиозни скулптури.

* Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без цитирање на изворот "Кирилица" не е дозволено.

Новинар спаси човек од смрт во велешкиот суд

Драма во судницата во велешки суд на објавувањето на пресудата на обвинетите Радо и Драган Јовановски од Кавадарци за кривичното дело убиство во обид. Кога ја слушна пресудата дека неговиот син Драган е виновен за кривичното дело и осуден со затворска казна од 9 години, 53-годишниот Радо се струполи на подот во судницата, си го голтна јазикот и се ...

Груевски: Не би ги коментирал одлуките на судот

Наш интерес е што побрзо да се заврши договарањето околу специјалниот обвинител. Да се тргне таа магла што СДСМ ја фрла дека вака или онака ќе било. А тоа го прават со цел да го охрабрат нивното демотивирано членство кое и со право е демотивирано. Јас целосно ги разбирам и да се расчистат сите работи, изјави премиерот Никола Груевски одговарајќи на ...

Амбасада на Германија: Специјалниот обвинител да има потполна автономија и пристап до сите материјали

Германската амбасада во Македонија денеска соопшти дека има големи очекувања во врска со именувањето на специјалниот обвинител на 15 септември, утврдено со договорите од 2 јуни и 15 јули.

Обвинителите поднесоа 21 жалба против судската одлука за прислушувањето

До крајот на работното време на судот обвинителите од Основното јавно обвинителство во Скопје поднесоа 21 жалба против одлуката на судот да се издвојат снимките од предметите за прислушувањето, јавува

Заев: Мора да се обезбедат слободни, фер и демократски избори

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорот на Кралството Шведска за Македонија, Матс Стафансон. На средбата се разговарало за текот на реализацијата на Договорот од 2 јуни и 15 јули, улогата на потписниците за спроведувањето на договореното, како и за мигрантската криза којашто се заканува да прерасне во хуманитарна катастрофа.

Пет години затвор за возачот што ја прегази новинарката кај „Зебра“

Затворска казна од пет години му одреди судот на возачот кој на 9 јули ја прегази новинарката Сузана Тодоровска-Павловска, во непосредна близина на трговскиот центар „Зебра“, во населбата Капиштец, пренесуваат медиумите.

Тема

Модерната печуркара, за која Груевски сечеше ленти, остана само пуста карабина

Фабриката за печурки во близина на Свети Николе, што уште лани ја вети премиерот Никола Груевски и за која свечено сечеше лента и фрлаше лопати за ...

Став

Вистинските тие

Избор

Западната култура тежи од великани - Евреи

Иако може да се каже дека за многубројните постигања на Евреите интелектуалци, научници и уметници се заслужни и самите култури и општествени системи каде тие поникнале, сепак не може да се спори ...

Анкета: 70 отсто од граѓаните ја одобруваат легализацијата на медицинската марихуана

70 отсто од граѓаните на Македонија ја одобруваат легализација на марихуаната во медицински цели, покажуваат резултатите од анкетата на јавното мислење спроведена од „М-Прспект“.

УМС на ВМРО-ДПМНЕ делела флаери и тетратки пред штипската гимназија

Унијата на млади сили (УМС) на ВМРО-ДПМНЕ на првиот ден од оваа учебна година пред штипската гимназија на средношколците им делела флаери од политички карактер заедно со тетратки, објави профилот на Фејсбук Штипска критика.

Давчевски: Претставка за спречување на штетните одлуки на ВМРО-ДПМНЕ за скопјани (Видео)

Советничката група на СДСМ и коалициските партнери, денеска на градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, му доставиле Претставка со која бараат да не дозволи Градот да даде вода за пиење на Рудници и Железарница АД Услуги за 10 пати пониска цена од таа што ја плаќаат граѓанит

Затвореник осуден за педофилија утрово починал во Идризово

Дваесет и четиригодишен затвореник осуден за педофилија утрово починал во затворот во Идризово, јавува телевизија Телма.

Интервју

Горан Рафајловски: Точно е дека Македонија капитулира по прашањето на мигрантите

Интервју Ванчо Узунов: Граѓаните мора да ја принудат власта да каже колку е задолжена државата

Власта на Груевски прво ги дочекува на нож и со омаловажување сите предлози и сугестии на опозицијата, а потоа, ги воведува самата, со медиумска кампања колку власта била умна и добронамерна па се сетила на добри мерки. Ужасна хипокризија! Но, од оваа власт одамна веќе ништо не зачудува, вели Ванчо Узунов, универзитетски професор во интервју за Кирилица. ...

Тито Петковски: Јавноста ќе ги чуе необјавените „бомби“ па и тие за Смилковско Езеро

Целокупниот материјал со кој располага Заев ќе му биде ставен на располагање на специјалниот обвинител, како оној кој веќе е објавен во јавноста, така и останатиот. Тој материјал ќе биде предмет на расправа пред Комисијата за надзор врз следењето на комуникациите, која ќе биде составена со претседател и мнозинство членови на опозицијата. Така да, на ...

Бранко Наумовски: Тешко и се пишува на Македонија ако не се реализира договореното во Пржино

За имплементирање на договорот ќе треба добар дел од постоечката норматива да се измени и дополни, за да се создаде основа за примена на договорот, во спротивно ако не се создаде нормативна основа и директно се спроведува договорот за мене ќе значи постоење на парауставен правен систем, вели Наумовски во интервју за Кирилица.

Избори во април се грешка, нужна е преодна влада со манадат од 12 до 18 месеци

И власта и опозицијата си го покажаа своето вистинско лице. И на едните и на другите најлесно им е да закажат избори сметајќи дека едните ќе останат на власт па во иднина ќе можат да ги забошотат сите обвинувања, а другите дека ќе дојдат на власт и ќе им наплатат за сé и тоа на оние кои досега се на власт. А на претставниците на меѓународната заедница, ...

Грција бара 700 милиони евра од ЕУ поради мигрантската криза

Грција од Европската унија ќе побара 700 милиони евра за изградба на инфраструктура за прифаќање мигранти, кои секојдневно пристигнуваат на нејзина територија, соопшти денеска Владата во Атина.

Вучиќ-Рама: Србија и Албанија се пример за регионот

Премиерите на Србија и на Албанија, Александар Вучиќ и Еди Рама во телевизиската емисија „Опкружување“ се согласија за многу прашања, пред се оние кои се однесуваат на иднината на двете земји и подобар живот за граѓаните, а ставовите им останаа целосно различни кога е во прашање Косово, иако и околу тоа имаа согласност дека никогаш нема да имаат исто ...

Унгарската полиција го уапси активистот што ја пресече оградата

Граѓанскиот активист и опозиционер Гиорги Какук е уапсен од страна на унгарската полиција откако демонстративно ја пресече бодликавата жица поставена неодамна на унгарско-српската граница.

Низ Србија поминале 115 илјади мигранти

Од почетокот на годината низ територијата на Србија минале 115 илјади мигранти, изјави денеска српскиот премиер Александар Вучиќ на прес-конференција со чешкиот премиер Бохуслав Соботка, јави МИА.

Пронајдените авионски делови на Реунион со сигурност му припаѓаат на малезискиот авион

Остатоците од авионот, пронајдени на крајот од јули на островот Реунион во Индискиот Oкеан, му припаѓаат со сигурност на Боингот 777 на Малезија Ерлајнс кој сообраќаше на релацијата Кула Лумпур - Пекин. Ова денеска го потврди Јавното обвинителство од Париз, во соопштението до медиумите.

Драматични сцени во Унгарија: 12 полицајци се нафрлија на татко и мајка со бебе (Фото)

Првиот воз со бегалци денеска тргна од Будимпешта кон австриската граница, но унгарската полиција го запре и на бегалците им нареди да се симнат во градот Бичке, по што настапил потполн хаос, за што сведочат и драматичните фотографии на агенциите Ројтерст и Асошиејтед прес.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО и ВИДЕО: Светот во шок, морето исфрли тело на тригодишно дете бегалец!

Фотографијата на тригодишно дете чие тело морето го исфрлило на брегот кај турскиот град Бодрум го шокираше целиот свет и се прошири по социјалните мрежи.

Орбан: Бегалците ја поткопуваат христијанска Европа

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека бранот бегалци во Европа се заканува да ги поткопа нејзините христијански корени и оти поради тоа е потребно владите да ги контролираат своите граници пред да се одлучат колку емигранти можат да примат.

Вистинските тие

Какви се овие хоризонти што за македонската култура ги отвора една ваква (не)културна кич политика? Или таа не цели кон отворање на хоризонти, туку кон – затворање? Зашто, кои и какви хоризонти можат да отворат Есма и Сузе, Калиопа и Алачки?

Култура според провинциска мерка

Повторно, за среќа, во културата (не)одговорноста е потранспарентна и е лоцирана кај еден и само кај еден човек – министерката за (не)култура! И Министерството за (не)култура! Одговорноста на целата Влада се подразбира, но таа е некако посредна, индиректна зашто конците по правило ги влече првиот човек на ресорот.

Брисел, разбуди се, реката мигранти бара чаре!

Македонија донесе контроверзна и опасна одлука да ја запре реката мигранти упатена кон нејзината територија, со помош на војска и полиција! Нормално дека тоа е јалов и очајнички план.

Сè уште го убиваат „Самоубиец“

По сѐ изгледа дека скопската публика нема да го види Ердмановиот „Самоубиец“ во 2016 година. И нема да види дека самоубиецот не се убива, како што подметнуваат игнорантот Миленко и неговите суфлери, обидувајќи се да ме обвинат за „морбидно влијание“(!) врз младите.

Македонија падна едно место на најновата ФИФА рејтинг листа

Репрезентација на Македонија бележи пад од едно место на најновата ФИФА рејтинг листа објавена денеска. „Црвено-жолтите“ се најдоа на 104.место, со 305 бода.

Де Геа конечно во Реал Мадрид

Најголемата трансфер сага ова лето се чини дека е при крај и тоа во последните часови од преодниот рок.

Игор Стефановски–Иџе ја одбрани европската титула

Македонскиот автомобилист Игор Стефановски – Иџе ја одбрани титулата европски шампион на ридски патеки во категорија 1.

Македонскиот пливач Евгениј Поп Ацев победи на Охридскиот маратон

Евгениј Поп Ацев е победник на 29-тото издание на Охридскиот пливачки маратон. Тој е првиот македонски пливач што победува на маратонот во изминатите 29 изданија колку што маратонот на Охридскиот маратон е на „Гран-при“ програмата на трки на отворени води на Светската пливачка федерација.

Груевски ќе ја пушти во употреба новата пратеничка група на СДСМ (Фото)

Сатиричната фејсбук страницата „Странски служби“ денеска објави фотомонтажи со следниот наслов – Денеска премиерот Груевски ќе ја пушти во употреба новата пратеничка група на СДСМ во Собранието на РМ.

Меркел до Груевски: Ти уште не си во затвор!? (Фото)

На сатиричниот Фејсбук профил „Странски служби“ денеска е објавена фотографијата на која премиерот Никола Груевски срдечно се поздравува со германската канцеларка Ангела Меркел на конференцијата за Западен Балкан што се одржа во Виена.

„Странски служби“ откриваат зошто Груевски се шета озвучен (Фото)

Сатиричната Фејсбук страница „Странски служби“ објасни зошто премиерот Никола груевски се шета озвучен.

Како севернокорејската телевизија извести за Саше Политико

На Јутјуб се појави ексклузивно видео од извештај на дописникот на Државната телевизија на Северна Кореја за инцидентите поврзани со македонскиот провокативен новинар Саше Политико и за политиката на македонската влада кон него.

Голи фотографии на Анџелина Џоли продадени за 1.800 фунти (Фото)

Стари црно-бели голи фотографии со Анџелина Џоли на само 20 години се продадени на аукција за 1.800 фунти.

Французинка преку Јутјуб го бара мажот од кој останала бремена на одмор (Видео)

Висок е 183 сантиметри, има руса коса и сини очи. Вака Французинка Натали преку социјалните мрежи и на Јутјуб ја започнува потрагата по мистериозниот Австралијанец за да му каже дека наскоро ќе стане татко.

Линдзи Лохан полугола се тркала по подот на луксузна јахта (Видео)

Контраверзната холивудската актерка Линдзи Лохан постави видео снимка на Инстаграм на која се гледа како во провокативни пози се тркала по подот и заводливо танцува на една луксузна јахта, облечена само во бела проѕирна кошула и розова долна облека.

Пациент пее додека му го оперираат мозокот (Видео)

Рубен Хил (20) покажа неверојатна храброст за време на операција на мозокот.