македонија

13:31:00 , 26 Сеп, 2012

Џамијата во Бутел ја градат вахабисти?

Жителите на Бутел се на работ на толеранцијата заради дивата изградба на џамија во нивната општина, а уште повеќе заради молчењето и непостапувањето на локалните власти во врска со овој проблем.

Кирилица дојде до информација од локален извор добро упатен во политичките состојби во овој дел од Скопје, дека е прилично напнато и во месниот комитет на ВМР0-ДПМНЕ во оваа општина. Според анонимниот извор, постои сериозна поделеност меѓу членовите на оваа партија од Бутел заради пасивната позиција на нивниот градоначалник Петре Латиновски и советниците во советот на општината во врска со проблемот со дивата изградба на џамијата.

Меѓу локалното население кружи информација дека објектот го финансира и е наменет за вахабистичкото движење на муслиманите во Македонија. Објектот кој започна да се гради како приватна куќа, преку ноќ доби куполи и е очигледно дека се работи за џамија. Во отсуство на официјален коментар на надлежните, локалното население шпекулира дека зад овој муслимански верски објект стојат вахабисти и дека минарето ќе се гради по локалните избори на пролет.

За потсетување, џамијата се гради без никаков проблем и реакција на надлежните служби на место предвидено за изградба на семеен дом за живеење, а и покрај неколкудневната реакција на медиумите и локалното население, одговорните од општина Бутел се уште немаат излезено со било какво објаснување на состојбата.

Поврзана вест:

Џамија наместо куќа во Бутел: Тоа е тоа!

Кирилица дојде до информација од локален извор добро упатен во политичките состојби во овој дел од Скопје, дека е прилично напнато и во месниот комитет на ВМР0-ДПМНЕ во оваа општина. Според анонимниот извор, постои сериозна поделеност меѓу членовите на оваа партија од Бутел заради пасивната позиција на нивниот градоначалник Петре Латиновски и советниците во советот на општината во врска со проблемот со дивата изградба на џамијата.

Меѓу локалното население кружи информација дека објектот го финансира и е наменет за вахабистичкото движење на муслиманите во Македонија. Објектот кој започна да се гради како приватна куќа, преку ноќ доби куполи и е очигледно дека се работи за џамија. Во отсуство на официјален коментар на надлежните, локалното население шпекулира дека зад овој муслимански верски објект стојат вахабисти и дека минарето ќе се гради по локалните избори на пролет.

За потсетување, џамијата се гради без никаков проблем и реакција на надлежните служби на место предвидено за изградба на семеен дом за живеење, а и покрај неколкудневната реакција на медиумите и локалното население, одговорните од општина Бутел се уште немаат излезено со било какво објаснување на состојбата.

Поврзана вест:

Џамија наместо куќа во Бутел: Тоа е тоа!

* Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без цитирање на изворот "Кирилица" не е дозволено.

Лазаревска: Груба манипулација е дека Судот врши притисок врз Телма

Судот не навлегува во уредувачки политики или позиции, бидејќи моето работно место е систематизирано и стекнато преку долгогодишна новинарска кариера во таа телевизиска куќа. Јас таму имам редовен работен однос и работнички права регулирани според Закон за работни односи. Според тоа, груба манипулација е соопштението со кое беа отворени вестите на Телма ...

Фрчкоски: Не може оваа политичка гарнитура да се урне со нормални демократски инструменти (Видео)

Не може оваа политичка гарнитура на авторитарен популизам да се урне со нормални демократски инструментариум, бидејќи тој е украден, оцени професорот на Правниот факултет од Скопје, д-р Љубомир Фрчкоски, на јавната дискусија „Како до слободни избори: Искуствата на Хрватска и Македонија во компаративна перспектива“, организирана од ЦИВИЛ – Центар за ...

ЛиДеМ бара легализација на марихуаната во медицински цели

Либерално-демократската младина (ЛиДеМ) преку пратениците на ЛДП во македонското Собрание ќе достави предлог-закон за легализација на марихуаната во медицински цели. Употребата на канабисот во Македонија зема се поголем замав, затоа сметаме дека со неговата легализација ќе им се овозможи на болните коишто се одлучиле за таков третман, овој лек да го ...

Мехмети: На Рамковниот договор му треба ревизија

Потпретседателката на ДУИ, Ермира Мехмети, е првиот претставник на оваа партија што побара ревизија на рамковниот договор, пишува „Лајм“. Таа го кажа ова на денешната јавна расправа по повод 20-годишнината од склучувањето на Дејтонскиот договор, која Советот на Европа ја организира во Собранието на Босна и Херцеговина.

Не се укинува Младинската сцена при ТДМ

Три недели по објавувањето на скандалот со укинувањето на Младинската сцена при Театарот за деца и младинци од страна на новиот директор Братислав Димитров, министерката за култура, Елизабета Канческа Милевска пресече: Младинската сцена не се укинува. Ставот на министерката го прене режисерот Срџан Јаниќиевиќ, кој денеска беше на договорената средба во ...

Оружје пронајде полицијата во куќа во тетовското село Одри

Пушкомитралез, ловечки карабин и 506 куршими со калибар од 7,62 и 12,7 милиметри пронашла полицијата при претрес на дом и помошни простории на Н.С.(51) од тетовското село Одри.

Тема

Модерната печуркара, за која Груевски сечеше ленти, остана само пуста карабина

Фабриката за печурки во близина на Свети Николе, што уште лани ја вети премиерот Никола Груевски и за која свечено сечеше лента и фрлаше лопати за ...

Став

(Само)изолација

Избор

Западната култура тежи од великани - Евреи

Иако може да се каже дека за многубројните постигања на Евреите интелектуалци, научници и уметници се заслужни и самите култури и општествени системи каде тие поникнале, сепак не може да се спори ...

Повреден е професионален војник во касарната во Прилеп

Професионален војник на АРМ, на 27-годишна возраст се здобил со прострелна рана од личното вооружување (автоматска пушка) со кое вршел должност вчера вечер за време на редовно извршување на стражарска служба во касарната „Мирче Ацев“ во Прилеп.

Повредени се три лица во судар на три возила

Во сообраќајка што утрово се случи на клучката пред скопската населба Хиподром, повредени се три лица кои се пренесени во Ургентниот центар.

Собранието ќе гласа за потпретседател од редовите на СДСМ

Собранието на Република Македонија денеска ќе одржи две седници на кои, меѓудругото, ќе се гласа за предлогот Рената Тренеска Дескоска да биде потпретседател од редовите на СДСМ. Пратениците ќе гласаат и за пополнување на испразнетите места во собраниските комисии и тела.

Новинар спаси човек од смрт во велешкиот суд

Драма во судницата во велешки суд на објавувањето на пресудата на обвинетите Радо и Драган Јовановски од Кавадарци за кривичното дело убиство во обид. Кога ја слушна пресудата дека неговиот син Драган е виновен за кривичното дело и осуден со затворска казна од 9 години, 53-годишниот Радо се струполи на подот во судницата, си го голтна јазикот и се ...

Интервју

Кокаланов: Наша цел е со помош на насилство и уцени врз премиерот, да ја урнеме оваа и секоја следна влада

Горан Рафајловски: Точно е дека Македонија капитулира по прашањето на мигрантите

Угледот на Македонија е урнат уште повеќе, но тоа никој нема да ни го соопшти директно, на некое високо ниво – тоа ќе биде дипломатски премолчено, но тој молк боли најмногу – смета поранешениот македонски амбасадор во Германија и професор на Електротехничкиот факултет Горан Рафајловски. Според Рафајловски, Македонците како нација остануваат без еден ...

Интервју Ванчо Узунов: Граѓаните мора да ја принудат власта да каже колку е задолжена државата

Власта на Груевски прво ги дочекува на нож и со омаловажување сите предлози и сугестии на опозицијата, а потоа, ги воведува самата, со медиумска кампања колку власта била умна и добронамерна па се сетила на добри мерки. Ужасна хипокризија! Но, од оваа власт одамна веќе ништо не зачудува, вели Ванчо Узунов, универзитетски професор во интервју за Кирилица. ...

Тито Петковски: Јавноста ќе ги чуе необјавените „бомби“ па и тие за Смилковско Езеро

Целокупниот материјал со кој располага Заев ќе му биде ставен на располагање на специјалниот обвинител, како оној кој веќе е објавен во јавноста, така и останатиот. Тој материјал ќе биде предмет на расправа пред Комисијата за надзор врз следењето на комуникациите, која ќе биде составена со претседател и мнозинство членови на опозицијата. Така да, на ...

Бранко Наумовски: Тешко и се пишува на Македонија ако не се реализира договореното во Пржино

За имплементирање на договорот ќе треба добар дел од постоечката норматива да се измени и дополни, за да се создаде основа за примена на договорот, во спротивно ако не се создаде нормативна основа и директно се спроведува договорот за мене ќе значи постоење на парауставен правен систем, вели Наумовски во интервју за Кирилица.

Грција бара 700 милиони евра од ЕУ поради мигрантската криза

Грција од Европската унија ќе побара 700 милиони евра за изградба на инфраструктура за прифаќање мигранти, кои секојдневно пристигнуваат на нејзина територија, соопшти денеска Владата во Атина.

Вучиќ-Рама: Србија и Албанија се пример за регионот

Премиерите на Србија и на Албанија, Александар Вучиќ и Еди Рама во телевизиската емисија „Опкружување“ се согласија за многу прашања, пред се оние кои се однесуваат на иднината на двете земји и подобар живот за граѓаните, а ставовите им останаа целосно различни кога е во прашање Косово, иако и околу тоа имаа согласност дека никогаш нема да имаат исто ...

Унгарската полиција го уапси активистот што ја пресече оградата

Граѓанскиот активист и опозиционер Гиорги Какук е уапсен од страна на унгарската полиција откако демонстративно ја пресече бодликавата жица поставена неодамна на унгарско-српската граница.

Низ Србија поминале 115 илјади мигранти

Од почетокот на годината низ територијата на Србија минале 115 илјади мигранти, изјави денеска српскиот премиер Александар Вучиќ на прес-конференција со чешкиот премиер Бохуслав Соботка, јави МИА.

Украина им забрани на Русите работа во медиумите

Украинскиот парламент усвои забрана руските државјани да бидат вклучени во работењето на електронските медиуми во Украина.

Лејк: Трогателните слики од детски тела исфрлени на бреговите на Европа да не се повторат

Изјава на извршниот директор на УНИЦЕФ Ентони Лејк за децата-мигранти и бегалската криза во Европа (интегрално)

Ердоган: Целиот западен свет е виновен за смртта на малиот Ајлан Курди

Целиот западен свет е виновен за смртта на малиот Ајлан Курди, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, по повод смртта на тригодишното Сиријче чие тело неделава беше откриено на брегот на одморалиштетот Бодрум.

Пронајдените авионски делови на Реунион со сигурност му припаѓаат на малезискиот авион

Остатоците од авионот, пронајдени на крајот од јули на островот Реунион во Индискиот Oкеан, му припаѓаат со сигурност на Боингот 777 на Малезија Ерлајнс кој сообраќаше на релацијата Кула Лумпур - Пекин. Ова денеска го потврди Јавното обвинителство од Париз, во соопштението до медиумите.

(Само)изолација

Провинцијализацијата е дефинитивно самоизолација. Во секој поглед, во секоја област. Во културата и уметноста особено, а во културата и уметноста на малите народи – неизоставно!

Вистинските тие

Какви се овие хоризонти што за македонската култура ги отвора една ваква (не)културна кич политика? Или таа не цели кон отворање на хоризонти, туку кон – затворање? Зашто, кои и какви хоризонти можат да отворат Есма и Сузе, Калиопа и Алачки?

Култура според провинциска мерка

Повторно, за среќа, во културата (не)одговорноста е потранспарентна и е лоцирана кај еден и само кај еден човек – министерката за (не)култура! И Министерството за (не)култура! Одговорноста на целата Влада се подразбира, но таа е некако посредна, индиректна зашто конците по правило ги влече првиот човек на ресорот.

Брисел, разбуди се, реката мигранти бара чаре!

Македонија донесе контроверзна и опасна одлука да ја запре реката мигранти упатена кон нејзината територија, со помош на војска и полиција! Нормално дека тоа е јалов и очајнички план.

Груевски ќе ја пушти во употреба новата пратеничка група на СДСМ (Фото)

Сатиричната фејсбук страницата „Странски служби“ денеска објави фотомонтажи со следниот наслов – Денеска премиерот Груевски ќе ја пушти во употреба новата пратеничка група на СДСМ во Собранието на РМ.

Меркел до Груевски: Ти уште не си во затвор!? (Фото)

На сатиричниот Фејсбук профил „Странски служби“ денеска е објавена фотографијата на која премиерот Никола Груевски срдечно се поздравува со германската канцеларка Ангела Меркел на конференцијата за Западен Балкан што се одржа во Виена.

„Странски служби“ откриваат зошто Груевски се шета озвучен (Фото)

Сатиричната Фејсбук страница „Странски служби“ објасни зошто премиерот Никола груевски се шета озвучен.

Како севернокорејската телевизија извести за Саше Политико

На Јутјуб се појави ексклузивно видео од извештај на дописникот на Државната телевизија на Северна Кореја за инцидентите поврзани со македонскиот провокативен новинар Саше Политико и за политиката на македонската влада кон него.

Од залутан овен истрижена волна доволна за 30 џемпери (Галерија)

Четириесет килограми волна, што е еквивалент на 30 џемпери, истрижени се од див мерино овен, наречен Крис, кој е пронајдена во Австралија. Количеството волна истрижена од него се очекува да биде запишано во Гинисовата книга на рекорди.

Девојката на Путин со прекар „Чекан“ е две глави повисока од него (Фото)

Одредени медиуми во Русија повикувајќи се на се почестите гласини на социјалните мрежи објавија дека рускиот претседател Владимир Путин (62) има нова девојка.

Голи фотографии на Анџелина Џоли продадени за 1.800 фунти (Фото)

Стари црно-бели голи фотографии со Анџелина Џоли на само 20 години се продадени на аукција за 1.800 фунти.

Французинка преку Јутјуб го бара мажот од кој останала бремена на одмор (Видео)

Висок е 183 сантиметри, има руса коса и сини очи. Вака Французинка Натали преку социјалните мрежи и на Јутјуб ја започнува потрагата по мистериозниот Австралијанец за да му каже дека наскоро ќе стане татко.