македонија

09:48:00 , 25 Фев, 2011

МРТ: Радиодифузна такса плаќа секое семејно домаќинство

- Според тоа, обврската не се однесува на физичко лице туку на семејно домаќинство и истото е обврзник за плаќање на радиодифузна такса, освен во случаите кога во станот (куќата) во кој/а што живеел починатиот повеќе никој не живее, се вели во известувањето.

Управниот одбор на МРТ воедно констатира дека се неосновани наводите искажани во медиумите дека ова Јавно претпријатие има обврска да ги бара потомците на починатите должници за радиодифузна такса, бидејќи регулирањето на наследно - правните односи е во рацете на наследниците и МРТ нема информација за тоа до каде е постапката.

Доколку станува збор за двојно задолжување со радиодифузна такса, односно се задолжени и починатиот и неговиот брачен другар, од МРТ посочуваат оти потребно е, во постапката предвидена со актите на јавниот радиодифузен сервис, починатиот да се избрише од Регистерот на обврзниците за плаќање на радиодифузна.

Регистерот, согласно Законот за радиодифузна дејност, го води ЈП МРТ.

Управниот одбор на МРТ воедно констатира дека се неосновани наводите искажани во медиумите дека ова Јавно претпријатие има обврска да ги бара потомците на починатите должници за радиодифузна такса, бидејќи регулирањето на наследно - правните односи е во рацете на наследниците и МРТ нема информација за тоа до каде е постапката.

Доколку станува збор за двојно задолжување со радиодифузна такса, односно се задолжени и починатиот и неговиот брачен другар, од МРТ посочуваат оти потребно е, во постапката предвидена со актите на јавниот радиодифузен сервис, починатиот да се избрише од Регистерот на обврзниците за плаќање на радиодифузна.

Регистерот, согласно Законот за радиодифузна дејност, го води ЈП МРТ.

* Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без цитирање на изворот "Кирилица" не е дозволено.

ТопТема

Гевгелија во очекување на нов бегалски бран: Ќе се прогласи ли вонредна состојба?

Гевгелија, се најде во жариштето на бранот бегалци кој во земјава влегува од Грција - ќе успее ли да се справи со секојдневното зголемување на бројот на ...

Уводник

Чукнете ги главите, ама своите!

Избор

Митот за еврејска контрола на Федералните резерви

Колумна

Лидерство на случајните

Галиите на Вардар добија возен ред, ќе пловат до Зелениково и Пустец (Галерија)

Продолжуваат герилските акции кои се критика на проектот „Скопје 2014“. Овој пат на барокните галии поставени во Вардар се појави и возен ред, според кој тие ќе пловат до разни дестинации. Возниот ред е на претпријатието „Јавна пловидба Скопје“, односно „Брод сидро“, кое е подружница на ЈСП на Град Скопје, објави порталот „А1.он“.

Побегнете од скопскиот пекол во Врело на 12 степени

Свежината со температура од околу 12 степени Целзиусови ја прави пештерата Врело, идеално место за брзо бегство од горештиниве и врелиот асфалт на скопските улици. Екипа на „Кирилица“ го посети ова туристичко место лоцирано во кањонот Матка од десната страна на реката Треска.

Обезбедувањето на Груевски го спречи Политико да влезе во Клубот на пратеници (Видео)

Обезбедувањето на премиерот Никола Груевски денеска не го пушти Саше Ивановски Политико да влезе во Клубот на пратеници каде се потпишуваше договор за инвестиција на компанијата Кранфилд Фаундри во Пробиштип.

Се укинува законот за придонеси за хонорарци

Законот за придонеси за хонорарци се укинува. Предлогот помина вчера на владина седница.

Интервју

Ванчо Узунов: Граѓаните мора да ја принудат власта да каже колку е задолжена државата

Бранко Наумовски: Тешко и се пишува на Македонија ако не се реализира договореното во Пржино

За имплементирање на договорот ќе треба добар дел од постоечката норматива да се измени и дополни, за да се создаде основа за примена на договорот, во спротивно ако не се создаде нормативна основа и директно се спроведува договорот за мене ќе значи постоење на парауставен правен систем, вели Наумовски во интервју за Кирилица.

Избори во април се грешка, нужна е преодна влада со манадат од 12 до 18 месеци

И власта и опозицијата си го покажаа своето вистинско лице. И на едните и на другите најлесно им е да закажат избори сметајќи дека едните ќе останат на власт па во иднина ќе можат да ги забошотат сите обвинувања, а другите дека ќе дојдат на власт и ќе им наплатат за сé и тоа на оние кои досега се на власт. А на претставниците на меѓународната заедница, ...

ИНТЕРВЈУ Крсте Шајноски : Кој и колку ќе плати во цехот на должничката криза во Грција?

Македонскиот банкарски систем може да почувствува неповолно влијание (намалување на провизиите во работењето) само доколку се намалат потребите на домашните и странските субјекти за плаќања по тековни трансакции. А, тоа зависи од развојот на настаните во Грција, вели Крсте Шајноски, универзитетски професор во интервју за Кирилица.

Јосип Јуратовиќ од Бундестагот за Кирилица: Ако Груевски има барем малку спортски дух треба сам да се повлече

Лично, мислам дека господин Груевски е еден од причинителите, ако не и главен причинител на кризата, која за македонскиот народ е поразителна и сметам дека политички е толку оштетен, такашто веќе не е сигурно дека има доволно доверба кај народот за да може таква функција да обавува. Јас сум на мнение дека таква функција (премиер на преодната влада. заб. ...

Скандал во Србија: Наместено „Лото“ извлекување? (Видео)

Скандал се случи на синоќешното извлекување на броевите од 59. коло на играта на среќа „Лото“ на Државна лотарија на Србија.

Варуфакис основа „Алијанса за Европа“

Поранешниот грчки министер за финансии Јанис Варуфакис сака да формира непартиско движење „Алијанса за Европа“, во кое ќе бидат добредојдени и германските конзервативци.

Бомбардирани позиции на Курдите и во самата Турција

Турските воени авиони вчера вечер започнаа со напади врз Курдската работничка партија(ППК), не само во северниот дел на Ирак,туку и во самата Турција, јавува весникот „Хуриет“.

Атинската берза останува затворена

Атинската берза ќе остане затворена се до објавување на министерска одлука со која ќе се нареди таа повторно да почне да работи, соопшти синоќа грчката Комисија за пазар на капиталот.

„Евротунел“ бара помош од Франција и Британија за проблемот со илегалците од Блиски исток

Компанијата Евротунел, која раководи со тунелот меѓу Франција и Англија, соопшти дека од почетокот на годинава спречила илегален влез во Велика Британија на повеќе од 37.000 мигранти кои секојдневно пристигнуваат од земјите од Блискиот исток.

Потонатата руска подморница кај Шведска потекнува од 1916 година

Шведските воени власти соопштија дека остатоците од откриената потоната подморница, најдени во територијалните води на Шведска, потекнува од 1916 година.

Нов бран на мигранти во налет кон Велика Британија (Видео + Фото)

Најмалку 1.500 мигранти во текот на ноќта се обидоа да влезат во „Евротунелот“ и да пристигнат до Велика Британија. Едно лице е пронајдено мртво. Британскиот премиер Дејвид Камерон рече дека Лондон ќе направи се за да се реши мигрантската криза во Кале.

Митот за еврејска контрола на Федералните резерви

Клучна точка околу која опстојува и се гради митот за еврејската „Сила на парите“ е приказната дека еврејските банкари ги имаат целосно под контрола, Системот на Федерални резерви на САД

Подалеку партиските раце од телевизијата на народот

Јавниот радиодифузен сервис и според Законот за медиуми и Законот за аудио и аудиовизуелни услуги е телевизија на сите, на секој граѓанин на оваа земја. Македонската радиотелевизија со своите програми им се обраќа на сите граѓани без разлика на нивната етничка или политичка припадност, без разлика на нивната возраст, на образованието или на социјалниот ...

Учеството на дијаспората на претстојните избори

Во весниците, како и во партиските преговори, деновиве на маса повторно е ставено гласањето на македонската дијаспора. Ова прашање би требало да се посматра од два аспекти.

Лидерство на случајните

Можат ли случајни личности да достигнат врвови во политиката? Можат, но во моментот кога ќе ја приграбат власта, тие престануваат да бидат „случајни“! Токму тоа двојство е причина заради која селекцијата во власта треба да биде ригорозна.

Чукнете ги главите, ама своите!

Има ли врска црната серија насилства врз новинари или јавни личности со потпишаниот договор од Пржино? Или пак таа е „само“ плод на долготрајното и систематско „ѓубрење“ на македонскиот јавен простор со недозволени количини пизма од секаков вид? Заедно со никаквата институционална и политичка свест за опасностите што ги раѓа тој „хумус“ наречен говор на ...

Платини ја официјализира кандидатурата за прв човек на ФИФА

Претседателот на УЕФА, Мишел Платини официјално потврди дека ќе ја поднесе својата кандидатура за првото место во ФИФА.

Мурињо: Азар минатата сезона беше подобар од Роналдо

Менаџерот на Челзи, Жозе Мурињо, денеска изјави дека Еден Азар минатата сезона прикажа многу повеќе од неговиот сонародник и добитник на Златната топка Кристијано Роналдо.

Младите ракометарки поразени од Србија

Женската ракометна репрезентација на Македонија загуби од Србија со 28:21 во натпревар за пласман од 9-18.место на Европското првенство за играчи до 19 години што се одржува во Шпанија.

Платини ќе се кандидира за претседател на ФИФА

Претседателот на Европската фудбалска унија (УЕФА), Мишел Платини до крајот на неделата ќа ја објави кандидатурата за функцијата прв човек на ФИФА јавува „Скај Спорт“.

Како севернокорејската телевизија извести за Саше Политико

На Јутјуб се појави ексклузивно видео од извештај на дописникот на Државната телевизија на Северна Кореја за инцидентите поврзани со македонскиот провокативен новинар Саше Политико и за политиката на македонската влада кон него.

Дрес-кодот на Груевски - декодиран!

Хакер, кој во слободно време работи за странски разузнавачки служби, вчера успеа да го дешифрира значењето на маицата на премиерот Никола Груевски.

Поучен од македонскиот пример, Обама си постави камп пред Белата Куќа

Поддржувачите на американскиот претседател барак Обама поставија камп пред Белата Куќа, стравувајќи дека, по примерот на Македонија, активисти на опозициската Републиканска партија би можеле да постават свој камп, во знак на револт за аферата за прислушување.

Православниот огранок на Исламска држава се закани дека ќе ги убие сите што вежбаат јога!

Православниот огранок на озлогласената терористичка организација Исламска држава вчера испрати заканувачки писма до повеќе македонски медиуми во кои им се заканува со убиства на сите граѓани на Република Македонија кои вежбаат јога.