македонија

09:48:00 , 25 Фев, 2011

МРТ: Радиодифузна такса плаќа секое семејно домаќинство

- Според тоа, обврската не се однесува на физичко лице туку на семејно домаќинство и истото е обврзник за плаќање на радиодифузна такса, освен во случаите кога во станот (куќата) во кој/а што живеел починатиот повеќе никој не живее, се вели во известувањето.

Управниот одбор на МРТ воедно констатира дека се неосновани наводите искажани во медиумите дека ова Јавно претпријатие има обврска да ги бара потомците на починатите должници за радиодифузна такса, бидејќи регулирањето на наследно - правните односи е во рацете на наследниците и МРТ нема информација за тоа до каде е постапката.

Доколку станува збор за двојно задолжување со радиодифузна такса, односно се задолжени и починатиот и неговиот брачен другар, од МРТ посочуваат оти потребно е, во постапката предвидена со актите на јавниот радиодифузен сервис, починатиот да се избрише од Регистерот на обврзниците за плаќање на радиодифузна.

Регистерот, согласно Законот за радиодифузна дејност, го води ЈП МРТ.

Управниот одбор на МРТ воедно констатира дека се неосновани наводите искажани во медиумите дека ова Јавно претпријатие има обврска да ги бара потомците на починатите должници за радиодифузна такса, бидејќи регулирањето на наследно - правните односи е во рацете на наследниците и МРТ нема информација за тоа до каде е постапката.

Доколку станува збор за двојно задолжување со радиодифузна такса, односно се задолжени и починатиот и неговиот брачен другар, од МРТ посочуваат оти потребно е, во постапката предвидена со актите на јавниот радиодифузен сервис, починатиот да се избрише од Регистерот на обврзниците за плаќање на радиодифузна.

Регистерот, согласно Законот за радиодифузна дејност, го води ЈП МРТ.

* Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без цитирање на изворот "Кирилица" не е дозволено.

Собранието ќе гласа за потпретседател од редовите на СДСМ

Собранието на Република Македонија денеска ќе одржи две седници на кои, меѓудругото, ќе се гласа за предлогот Рената Тренеска Дескоска да биде потпретседател од редовите на СДСМ. Пратениците ќе гласаат и за пополнување на испразнетите места во собраниските комисии и тела.

Новинар спаси човек од смрт во велешкиот суд

Драма во судницата во велешки суд на објавувањето на пресудата на обвинетите Радо и Драган Јовановски од Кавадарци за кривичното дело убиство во обид. Кога ја слушна пресудата дека неговиот син Драган е виновен за кривичното дело и осуден со затворска казна од 9 години, 53-годишниот Радо се струполи на подот во судницата, си го голтна јазикот и се ...

Груевски: Не би ги коментирал одлуките на судот

Наш интерес е што побрзо да се заврши договарањето околу специјалниот обвинител. Да се тргне таа магла што СДСМ ја фрла дека вака или онака ќе било. А тоа го прават со цел да го охрабрат нивното демотивирано членство кое и со право е демотивирано. Јас целосно ги разбирам и да се расчистат сите работи, изјави премиерот Никола Груевски одговарајќи на ...

Тема

Модерната печуркара, за која Груевски сечеше ленти, остана само пуста карабина

Фабриката за печурки во близина на Свети Николе, што уште лани ја вети премиерот Никола Груевски и за која свечено сечеше лента и фрлаше лопати за ...

Став

Вистинските тие

Избор

Западната култура тежи од великани - Евреи

Иако може да се каже дека за многубројните постигања на Евреите интелектуалци, научници и уметници се заслужни и самите култури и општествени системи каде тие поникнале, сепак не може да се спори ...

Амбасада на Германија: Специјалниот обвинител да има потполна автономија и пристап до сите материјали

Германската амбасада во Македонија денеска соопшти дека има големи очекувања во врска со именувањето на специјалниот обвинител на 15 септември, утврдено со договорите од 2 јуни и 15 јули.

Обвинителите поднесоа 21 жалба против судската одлука за прислушувањето

До крајот на работното време на судот обвинителите од Основното јавно обвинителство во Скопје поднесоа 21 жалба против одлуката на судот да се издвојат снимките од предметите за прислушувањето, јавува

Заев: Мора да се обезбедат слободни, фер и демократски избори

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорот на Кралството Шведска за Македонија, Матс Стафансон. На средбата се разговарало за текот на реализацијата на Договорот од 2 јуни и 15 јули, улогата на потписниците за спроведувањето на договореното, како и за мигрантската криза којашто се заканува да прерасне во хуманитарна катастрофа.

Пет години затвор за возачот што ја прегази новинарката кај „Зебра“

Затворска казна од пет години му одреди судот на возачот кој на 9 јули ја прегази новинарката Сузана Тодоровска-Павловска, во непосредна близина на трговскиот центар „Зебра“, во населбата Капиштец, пренесуваат медиумите.

Интервју

Горан Рафајловски: Точно е дека Македонија капитулира по прашањето на мигрантите

Интервју Ванчо Узунов: Граѓаните мора да ја принудат власта да каже колку е задолжена државата

Власта на Груевски прво ги дочекува на нож и со омаловажување сите предлози и сугестии на опозицијата, а потоа, ги воведува самата, со медиумска кампања колку власта била умна и добронамерна па се сетила на добри мерки. Ужасна хипокризија! Но, од оваа власт одамна веќе ништо не зачудува, вели Ванчо Узунов, универзитетски професор во интервју за Кирилица. ...

Тито Петковски: Јавноста ќе ги чуе необјавените „бомби“ па и тие за Смилковско Езеро

Целокупниот материјал со кој располага Заев ќе му биде ставен на располагање на специјалниот обвинител, како оној кој веќе е објавен во јавноста, така и останатиот. Тој материјал ќе биде предмет на расправа пред Комисијата за надзор врз следењето на комуникациите, која ќе биде составена со претседател и мнозинство членови на опозицијата. Така да, на ...

Бранко Наумовски: Тешко и се пишува на Македонија ако не се реализира договореното во Пржино

За имплементирање на договорот ќе треба добар дел од постоечката норматива да се измени и дополни, за да се создаде основа за примена на договорот, во спротивно ако не се создаде нормативна основа и директно се спроведува договорот за мене ќе значи постоење на парауставен правен систем, вели Наумовски во интервју за Кирилица.

Избори во април се грешка, нужна е преодна влада со манадат од 12 до 18 месеци

И власта и опозицијата си го покажаа своето вистинско лице. И на едните и на другите најлесно им е да закажат избори сметајќи дека едните ќе останат на власт па во иднина ќе можат да ги забошотат сите обвинувања, а другите дека ќе дојдат на власт и ќе им наплатат за сé и тоа на оние кои досега се на власт. А на претставниците на меѓународната заедница, ...

Грција бара 700 милиони евра од ЕУ поради мигрантската криза

Грција од Европската унија ќе побара 700 милиони евра за изградба на инфраструктура за прифаќање мигранти, кои секојдневно пристигнуваат на нејзина територија, соопшти денеска Владата во Атина.

Вучиќ-Рама: Србија и Албанија се пример за регионот

Премиерите на Србија и на Албанија, Александар Вучиќ и Еди Рама во телевизиската емисија „Опкружување“ се согласија за многу прашања, пред се оние кои се однесуваат на иднината на двете земји и подобар живот за граѓаните, а ставовите им останаа целосно различни кога е во прашање Косово, иако и околу тоа имаа согласност дека никогаш нема да имаат исто ...

Унгарската полиција го уапси активистот што ја пресече оградата

Граѓанскиот активист и опозиционер Гиорги Какук е уапсен од страна на унгарската полиција откако демонстративно ја пресече бодликавата жица поставена неодамна на унгарско-српската граница.

Низ Србија поминале 115 илјади мигранти

Од почетокот на годината низ територијата на Србија минале 115 илјади мигранти, изјави денеска српскиот премиер Александар Вучиќ на прес-конференција со чешкиот премиер Бохуслав Соботка, јави МИА.

Пронајдените авионски делови на Реунион со сигурност му припаѓаат на малезискиот авион

Остатоците од авионот, пронајдени на крајот од јули на островот Реунион во Индискиот Oкеан, му припаѓаат со сигурност на Боингот 777 на Малезија Ерлајнс кој сообраќаше на релацијата Кула Лумпур - Пекин. Ова денеска го потврди Јавното обвинителство од Париз, во соопштението до медиумите.

Драматични сцени во Унгарија: 12 полицајци се нафрлија на татко и мајка со бебе (Фото)

Првиот воз со бегалци денеска тргна од Будимпешта кон австриската граница, но унгарската полиција го запре и на бегалците им нареди да се симнат во градот Бичке, по што настапил потполн хаос, за што сведочат и драматичните фотографии на агенциите Ројтерст и Асошиејтед прес.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО и ВИДЕО: Светот во шок, морето исфрли тело на тригодишно дете бегалец!

Фотографијата на тригодишно дете чие тело морето го исфрлило на брегот кај турскиот град Бодрум го шокираше целиот свет и се прошири по социјалните мрежи.

Орбан: Бегалците ја поткопуваат христијанска Европа

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека бранот бегалци во Европа се заканува да ги поткопа нејзините христијански корени и оти поради тоа е потребно владите да ги контролираат своите граници пред да се одлучат колку емигранти можат да примат.

Вистинските тие

Какви се овие хоризонти што за македонската култура ги отвора една ваква (не)културна кич политика? Или таа не цели кон отворање на хоризонти, туку кон – затворање? Зашто, кои и какви хоризонти можат да отворат Есма и Сузе, Калиопа и Алачки?

Култура според провинциска мерка

Повторно, за среќа, во културата (не)одговорноста е потранспарентна и е лоцирана кај еден и само кај еден човек – министерката за (не)култура! И Министерството за (не)култура! Одговорноста на целата Влада се подразбира, но таа е некако посредна, индиректна зашто конците по правило ги влече првиот човек на ресорот.

Брисел, разбуди се, реката мигранти бара чаре!

Македонија донесе контроверзна и опасна одлука да ја запре реката мигранти упатена кон нејзината територија, со помош на војска и полиција! Нормално дека тоа е јалов и очајнички план.

Сè уште го убиваат „Самоубиец“

По сѐ изгледа дека скопската публика нема да го види Ердмановиот „Самоубиец“ во 2016 година. И нема да види дека самоубиецот не се убива, како што подметнуваат игнорантот Миленко и неговите суфлери, обидувајќи се да ме обвинат за „морбидно влијание“(!) врз младите.

Груевски ќе ја пушти во употреба новата пратеничка група на СДСМ (Фото)

Сатиричната фејсбук страницата „Странски служби“ денеска објави фотомонтажи со следниот наслов – Денеска премиерот Груевски ќе ја пушти во употреба новата пратеничка група на СДСМ во Собранието на РМ.

Меркел до Груевски: Ти уште не си во затвор!? (Фото)

На сатиричниот Фејсбук профил „Странски служби“ денеска е објавена фотографијата на која премиерот Никола Груевски срдечно се поздравува со германската канцеларка Ангела Меркел на конференцијата за Западен Балкан што се одржа во Виена.

„Странски служби“ откриваат зошто Груевски се шета озвучен (Фото)

Сатиричната Фејсбук страница „Странски служби“ објасни зошто премиерот Никола груевски се шета озвучен.

Како севернокорејската телевизија извести за Саше Политико

На Јутјуб се појави ексклузивно видео од извештај на дописникот на Државната телевизија на Северна Кореја за инцидентите поврзани со македонскиот провокативен новинар Саше Политико и за политиката на македонската влада кон него.

Голи фотографии на Анџелина Џоли продадени за 1.800 фунти (Фото)

Стари црно-бели голи фотографии со Анџелина Џоли на само 20 години се продадени на аукција за 1.800 фунти.

Французинка преку Јутјуб го бара мажот од кој останала бремена на одмор (Видео)

Висок е 183 сантиметри, има руса коса и сини очи. Вака Французинка Натали преку социјалните мрежи и на Јутјуб ја започнува потрагата по мистериозниот Австралијанец за да му каже дека наскоро ќе стане татко.

Линдзи Лохан полугола се тркала по подот на луксузна јахта (Видео)

Контраверзната холивудската актерка Линдзи Лохан постави видео снимка на Инстаграм на која се гледа како во провокативни пози се тркала по подот и заводливо танцува на една луксузна јахта, облечена само во бела проѕирна кошула и розова долна облека.

Пациент пее додека му го оперираат мозокот (Видео)

Рубен Хил (20) покажа неверојатна храброст за време на операција на мозокот.