македонија

01:43:00 , 03 Мај, 2012

Осомничените за убиството кај Смиљковци

32 годишниот Африм Исмаиловиќ, неговиот брат 33 годишниот Агим Исмаиловиќ и Алил Демири 27 годишен се тројцата кои пукале во петмината невини граѓани кај Железарското Езеро.Заедно со нив биле и 54 годишниот Фејзи Азири и 24 годишниот Рами Сејди. За сите петмина МВР поднесе кривична пријава за тероризам.Околу 20 часот кај Смилковското езеро тројцата пријавени со две автоматски пушки и еден пиштол ги лишиле од живот петмината, а веднаш по убиството со возилото побегнале кон граничниот премин Долно Блаце.Автомобилот го оставиле кај местото Вражји Вир, а со помош на останатите двајца пријавени успеале илегално да заминат на Косово. Демири и Африм Исмаиловиќ се во бегство, најверојатно во Косово.

Во домот на 33 годишниот Назиф Мемети полицијата пронашла пиштол и девет куршуми. Кај 28 годишниот Ибрахим Зајдини една автоматска пушка, неколку рамки за муниција, еден сигнален пиштол и една рачна бомба кашикара. Кај 60 годишната Фериде Билали од Отља биле пронајдени голем дел на муниција и куршуми, рамки за автоматска и полуавтоматска пушка и реденици за пушко митролез.Во нејзиниот дом имало и радиостаници, маскирни панталони, кошули, ранци, амблеми, легитимации и албум со ознаки на УЧК, како и тактичките елеци маскирна боја со амблем на УЧК. Исни и Рамадан Асани, татко и син од скопско Арачиново имале оружје во нивниот дом.Посебен извештај до Јавното обвинителство е поднесен против уапсените Демири Ќезмедин (30), Азири Хаки (29), Зендели Џелал (27), Ќаиловски Муамер (29), Хајдари Бесим (26), Мемети Мерван (31), Рашитов Абдула (45), Асипи Сурај (21), Исмаиловиќ Мирвет (26) и Демири Кимет (22) исто така сите од Скопје. Тие се осомничени дека помагале или го планирале злосторот и со тоа учествувале во него, а покрај тоа треба да одговараат и за најденото оружје и муниција во нивните домови.

Во домот на 33 годишниот Назиф Мемети полицијата пронашла пиштол и девет куршуми. Кај 28 годишниот Ибрахим Зајдини една автоматска пушка, неколку рамки за муниција, еден сигнален пиштол и една рачна бомба кашикара. Кај 60 годишната Фериде Билали од Отља биле пронајдени голем дел на муниција и куршуми, рамки за автоматска и полуавтоматска пушка и реденици за пушко митролез.Во нејзиниот дом имало и радиостаници, маскирни панталони, кошули, ранци, амблеми, легитимации и албум со ознаки на УЧК, како и тактичките елеци маскирна боја со амблем на УЧК. Исни и Рамадан Асани, татко и син од скопско Арачиново имале оружје во нивниот дом.Посебен извештај до Јавното обвинителство е поднесен против уапсените Демири Ќезмедин (30), Азири Хаки (29), Зендели Џелал (27), Ќаиловски Муамер (29), Хајдари Бесим (26), Мемети Мерван (31), Рашитов Абдула (45), Асипи Сурај (21), Исмаиловиќ Мирвет (26) и Демири Кимет (22) исто така сите од Скопје. Тие се осомничени дека помагале или го планирале злосторот и со тоа учествувале во него, а покрај тоа треба да одговараат и за најденото оружје и муниција во нивните домови.

* Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без цитирање на изворот "Кирилица" не е дозволено.

Одлуката на Судот е потврда дека Груевски е виновен

Груевски не доби потврда дека тоа што го зборува на снимките не е криминал туку само дека снимките се невалидни како доказен материјал по пријавата за криминалот што го инспирирал, подготвувал, организирал и спроведувал во една временска отсечка забележана на снимките!

Хелсиншки комитет: Судството го поништува политичкиот договор

Фрапирани сме од злоупотребата на постапката од страна на судијата на претходната постапка и неговото нестручно и несовесно вршење на судиската функција, реагира Хелсиншкиот комитет

Скопската обиколница ќе се затвори од утре до 28 септември - ќе се снима филм

Скопската обиколница ќе биде затворена за сообраќај од утре до 28 септември секој работен ден од 7 до 19 часот од клучката Хиподром до клучката Сарај, поради снимање на францускиот игран филм „2015 A Fond“.

Калајџиев за судската одлука за „бомбите“: Тоа е саботажа на специјалниот обвинител и кривично дело против правосудството

„Да не се лажеме, знаевме дека Судот ќе биде наклонет кон политичките моќници. Фактот дека ова е силно организирана банда, подобро е да се констатира со време, па да се бара чаре со посебен суд или слично, вели Гордан Калајџиев, професор на Правниот факултет.

Сугаревски на Телма: Скандал од невидени размери е судската одлука за „бомбите“

„Ова е скандал од невидени размери во Република Македонија“, рече за Телма, Горан Сугаревски од СДСМ, по вечерва објавената одлука на судот да ги отфрли како докази, објавените телефонски разговори од страна на опозицијата, во предметот прислушување.

Почина еден од повредените во несреќата кај Лагадин

Еден од повредените почина во тешката сообраќајна несреќа помеѓу мотор и автомобил што денеска околу 15 часот се случи на патот Охрид - Св. Наум кај Лагадин, јавува порталот Охридњус.

Тема

Модерната печуркара, за која Груевски сечеше ленти, остана само пуста карабина

Фабриката за печурки во близина на Свети Николе, што уште лани ја вети премиерот Никола Груевски и за која свечено сечеше лента и фрлаше лопати за ...

Став

Вистинските тие

Избор

Западната култура тежи од великани - Евреи

Иако може да се каже дека за многубројните постигања на Евреите интелектуалци, научници и уметници се заслужни и самите култури и општествени системи каде тие поникнале, сепак не може да се спори ...

Одлуката на Судот е потврда дека Груевски е виновен

Груевски не доби потврда дека тоа што го зборува на снимките не е криминал туку само дека снимките се невалидни како доказен материјал по пријавата за криминалот што го инспирирал, подготвувал, организирал и спроведувал во една временска отсечка забележана на снимките!

Хелсиншки комитет: Судството го поништува политичкиот договор

Фрапирани сме од злоупотребата на постапката од страна на судијата на претходната постапка и неговото нестручно и несовесно вршење на судиската функција, реагира Хелсиншкиот комитет

Скопската обиколница ќе се затвори од утре до 28 септември - ќе се снима филм

Скопската обиколница ќе биде затворена за сообраќај од утре до 28 септември секој работен ден од 7 до 19 часот од клучката Хиподром до клучката Сарај, поради снимање на францускиот игран филм „2015 A Fond“.

Калајџиев за судската одлука за „бомбите“: Тоа е саботажа на специјалниот обвинител и кривично дело против правосудството

„Да не се лажеме, знаевме дека Судот ќе биде наклонет кон политичките моќници. Фактот дека ова е силно организирана банда, подобро е да се констатира со време, па да се бара чаре со посебен суд или слично, вели Гордан Калајџиев, професор на Правниот факултет.

Интервју

Горан Рафајловски: Точно е дека Македонија капитулира по прашањето на мигрантите

Интервју Ванчо Узунов: Граѓаните мора да ја принудат власта да каже колку е задолжена државата

Власта на Груевски прво ги дочекува на нож и со омаловажување сите предлози и сугестии на опозицијата, а потоа, ги воведува самата, со медиумска кампања колку власта била умна и добронамерна па се сетила на добри мерки. Ужасна хипокризија! Но, од оваа власт одамна веќе ништо не зачудува, вели Ванчо Узунов, универзитетски професор во интервју за Кирилица. ...

Тито Петковски: Јавноста ќе ги чуе необјавените „бомби“ па и тие за Смилковско Езеро

Целокупниот материјал со кој располага Заев ќе му биде ставен на располагање на специјалниот обвинител, како оној кој веќе е објавен во јавноста, така и останатиот. Тој материјал ќе биде предмет на расправа пред Комисијата за надзор врз следењето на комуникациите, која ќе биде составена со претседател и мнозинство членови на опозицијата. Така да, на ...

Бранко Наумовски: Тешко и се пишува на Македонија ако не се реализира договореното во Пржино

За имплементирање на договорот ќе треба добар дел од постоечката норматива да се измени и дополни, за да се создаде основа за примена на договорот, во спротивно ако не се создаде нормативна основа и директно се спроведува договорот за мене ќе значи постоење на парауставен правен систем, вели Наумовски во интервју за Кирилица.

Избори во април се грешка, нужна е преодна влада со манадат од 12 до 18 месеци

И власта и опозицијата си го покажаа своето вистинско лице. И на едните и на другите најлесно им е да закажат избори сметајќи дека едните ќе останат на власт па во иднина ќе можат да ги забошотат сите обвинувања, а другите дека ќе дојдат на власт и ќе им наплатат за сé и тоа на оние кои досега се на власт. А на претставниците на меѓународната заедница, ...

Унгарската полиција го уапси активистот што ја пресече оградата

Граѓанскиот активист и опозиционер Гиорги Какук е уапсен од страна на унгарската полиција откако демонстративно ја пресече бодликавата жица поставена неодамна на унгарско-српската граница.

Низ Србија поминале 115 илјади мигранти

Од почетокот на годината низ територијата на Србија минале 115 илјади мигранти, изјави денеска српскиот премиер Александар Вучиќ на прес-конференција со чешкиот премиер Бохуслав Соботка, јави МИА.

Србија укинува 30.000 работни места во јавните служби

Србија, до крајот на годината, во јавните служби би требала да има околу 30.000 помалку вработени како резултат на двегодишната рационализација, соопшти српската министерка за државна управа и локална самоуправа Кори Удовички.

Убиен мигрант во Грција

Седумнаесетгодишен мигрант беше убиен во Грција во вооружен судир меѓу полицијата и трговци со луѓе, јавуваат грчките медиуми.

Путин: Недостигот од компромис е главната причина за тензиите во светот

Главната причина за тензичната и комплицирана ситуација во светот е недостигот на компромис, изјави рускиот претседател Владимир Путин во интервју за агенциите ТАСС и Ксинхуа.

Германската полиција застрела насилник на железничка станица близу Франкфурт

Германските полициски припадници денеска околу пладне застрелале во нога вооружен човек на железничката станица во градот Дармштад во близина на Франкфурт.

Русија започнува воена интервенција против ИД во Сирија!

Русија започна интервенција во Сирија со распоредување на свои борбени авиони во базите на сириската војска, од каде што ќе започне со напади врз позициите на Исламската држава, објави израелскиот портал „Ynet“

Сателитски снимки го потврдија уништувањето на храмот Бел во Палмира (Фото)

Сателитски снимки потврдуваат дека во сирискиот град Палмира е уништен главниот древен храм Бел.

Бармен нашол 20 долари на улица со кои добил милион

Бармен на улица во близина на аеродромот во Сан Франциско нашол банкнота од 20 долари американски долари, за кои купил два лоза и добил милион долари, објави лотаријата на американската сојузна држава Калифорнија.

Докажете дека сте гениј - колку лица гледате на сликата? (Фото)

На прв поглед изгледа многу едноставно, меѓутоа, со овој проблем се мачат многумина.

Интересни трикови со пена за бричење (Видео)

Доколку имате дамка на облеката која треба веднаш да се отстрани, може да ви помогне и пената за бричење, која ја има во речиси секоја бања.

Водителката Вера Јанковиќ казнета поради грешките на „Охрид фест“

Водителката на „Охрид фест" Вера Јанковиќ вели дека без хонорар си заминала од Охрид, затоа што, според неа, директорот Григор Копров, ја казнил поради грешките кои ги направила на фестивалот, пишува „Вест“.

Вистинските тие

Какви се овие хоризонти што за македонската култура ги отвора една ваква (не)културна кич политика? Или таа не цели кон отворање на хоризонти, туку кон – затворање? Зашто, кои и какви хоризонти можат да отворат Есма и Сузе, Калиопа и Алачки?

Култура според провинциска мерка

Повторно, за среќа, во културата (не)одговорноста е потранспарентна и е лоцирана кај еден и само кај еден човек – министерката за (не)култура! И Министерството за (не)култура! Одговорноста на целата Влада се подразбира, но таа е некако посредна, индиректна зашто конците по правило ги влече првиот човек на ресорот.

Брисел, разбуди се, реката мигранти бара чаре!

Македонија донесе контроверзна и опасна одлука да ја запре реката мигранти упатена кон нејзината територија, со помош на војска и полиција! Нормално дека тоа е јалов и очајнички план.

Сè уште го убиваат „Самоубиец“

По сѐ изгледа дека скопската публика нема да го види Ердмановиот „Самоубиец“ во 2016 година. И нема да види дека самоубиецот не се убива, како што подметнуваат игнорантот Миленко и неговите суфлери, обидувајќи се да ме обвинат за „морбидно влијание“(!) врз младите.

Де Геа конечно во Реал Мадрид

Најголемата трансфер сага ова лето се чини дека е при крај и тоа во последните часови од преодниот рок.

Игор Стефановски–Иџе ја одбрани европската титула

Македонскиот автомобилист Игор Стефановски – Иџе ја одбрани титулата европски шампион на ридски патеки во категорија 1.

Македонскиот пливач Евгениј Поп Ацев победи на Охридскиот маратон

Евгениј Поп Ацев е победник на 29-тото издание на Охридскиот пливачки маратон. Тој е првиот македонски пливач што победува на маратонот во изминатите 29 изданија колку што маратонот на Охридскиот маратон е на „Гран-при“ програмата на трки на отворени води на Светската пливачка федерација.

Надал не сака да игра со Кирјос

Еден од најголемите тенисери во историјата на овој спорт, Рафаел Надал одби да игра против австралискиот тенисер Ник Кирјос, јавува Спортмедиа.

Груевски ќе ја пушти во употреба новата пратеничка група на СДСМ (Фото)

Сатиричната фејсбук страницата „Странски служби“ денеска објави фотомонтажи со следниот наслов – Денеска премиерот Груевски ќе ја пушти во употреба новата пратеничка група на СДСМ во Собранието на РМ.

Меркел до Груевски: Ти уште не си во затвор!? (Фото)

На сатиричниот Фејсбук профил „Странски служби“ денеска е објавена фотографијата на која премиерот Никола Груевски срдечно се поздравува со германската канцеларка Ангела Меркел на конференцијата за Западен Балкан што се одржа во Виена.

„Странски служби“ откриваат зошто Груевски се шета озвучен (Фото)

Сатиричната Фејсбук страница „Странски служби“ објасни зошто премиерот Никола груевски се шета озвучен.

Како севернокорејската телевизија извести за Саше Политико

На Јутјуб се појави ексклузивно видео од извештај на дописникот на Државната телевизија на Северна Кореја за инцидентите поврзани со македонскиот провокативен новинар Саше Политико и за политиката на македонската влада кон него.

Линдзи Лохан полугола се тркала по подот на луксузна јахта (Видео)

Контраверзната холивудската актерка Линдзи Лохан постави видео снимка на Инстаграм на која се гледа како во провокативни пози се тркала по подот и заводливо танцува на една луксузна јахта, облечена само во бела проѕирна кошула и розова долна облека.

Пациент пее додека му го оперираат мозокот (Видео)

Рубен Хил (20) покажа неверојатна храброст за време на операција на мозокот.

Почина легендарниот режисер на хорор филмовите, Вес Крејвен

Вес Крејвен, легендарниот режисер на хорор филмови, меѓу кои „Врисок” и “Кошмарот во улицата на брестовите”, почина на 76 годишна возраст.

Седум години затвор за смртоносен секс при стотка на час

Триесет и шестгодишен маж од Сасекс, Британија, е осуден е на седум години затвор зашто направил судир во кој загинала неговата девојка, а причина за судирот била тоа што двајцата имале секс додека нивното возило се двдижело со брзина од 110 километри на час, пренесе Би-би-си.