македонија

13:08:00 , 07 Сеп, 2011

Потскокна и фонтаната во Вардар

Ви ги прикажуваме снимките кои успеаја да го уловат едно од првите пуштања на фонтаната во реката Вардар, снимени од страна на случаен минувач во текот на минатата вечер кога организаторот на роденденската прослава ја изведување генералната проба.

* Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без цитирање на изворот "Кирилица" не е дозволено.

Без договор до крај на август, СДСМ не се враќа во Собранието

Ако до крајот на август нема договор за обвинител, за неговите ингеренции и за прашањата поврзани со избирачкиот список и изборниот модел, СДСМ нема да се врати во Собранието, тврдат дипломатски извори кои биле информирани од опозицијата за овој став, пренесе телевизија „Телма“.

„Коза ностра“ од вечерва во печатено издание

Сатиричните медиумски изданија на „Коза ностра“, која стана еден од главните начини за политичко засмејување на македонските граѓани почнуваат да излегуваат и во самостојно печатено издание.

Џафери: Незадоволствата во ДУИ се дел од демократијата

Вицепремиерот за имплементација на Охридскиот договор, Муса Џафери, не сака да ги коментира последните обвинувања на неговиот сопартиец Рафиз Алити, за непочитување на партиските закони за одлуките на партиските ограноци, јави

ТопТема

Бегалска криза: Кралството Норвешка ни подари полска болница, ама ја чуваме во бункер

Кирилица пред десет дена иницираше преку новинарско прашање до Министерството за одбрана да се активира полската болница што Македонија ја доби како ...

Уводник

Чукнете ги главите, ама своите!

Избор

Евреите во земјата на соништата

Колумна

Лидерство на случајните

Интервју

Ванчо Узунов: Граѓаните мора да ја принудат власта да каже колку е задолжена државата

Тито Петковски: Јавноста ќе ги чуе необјавените „бомби“ па и тие за Смилковско Езеро

Целокупниот материјал со кој располага Заев ќе му биде ставен на располагање на специјалниот обвинител, како оној кој веќе е објавен во јавноста, така и останатиот. Тој материјал ќе биде предмет на расправа пред Комисијата за надзор врз следењето на комуникациите, која ќе биде составена со претседател и мнозинство членови на опозицијата. Така да, на ...

Бранко Наумовски: Тешко и се пишува на Македонија ако не се реализира договореното во Пржино

За имплементирање на договорот ќе треба добар дел од постоечката норматива да се измени и дополни, за да се создаде основа за примена на договорот, во спротивно ако не се создаде нормативна основа и директно се спроведува договорот за мене ќе значи постоење на парауставен правен систем, вели Наумовски во интервју за Кирилица.

Избори во април се грешка, нужна е преодна влада со манадат од 12 до 18 месеци

И власта и опозицијата си го покажаа своето вистинско лице. И на едните и на другите најлесно им е да закажат избори сметајќи дека едните ќе останат на власт па во иднина ќе можат да ги забошотат сите обвинувања, а другите дека ќе дојдат на власт и ќе им наплатат за сé и тоа на оние кои досега се на власт. А на претставниците на меѓународната заедница, ...

ИНТЕРВЈУ Крсте Шајноски : Кој и колку ќе плати во цехот на должничката криза во Грција?

Македонскиот банкарски систем може да почувствува неповолно влијание (намалување на провизиите во работењето) само доколку се намалат потребите на домашните и странските субјекти за плаќања по тековни трансакции. А, тоа зависи од развојот на настаните во Грција, вели Крсте Шајноски, универзитетски професор во интервју за Кирилица.

Ципрас: Никогаш немавме план за воведување на драхмата

Грчката влада никогаш немала план за преминување на драхмата, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас одговарајќи на пратеничко прашање на лидерот на лидерот на ПАСОК, Фофи Генимата во врска со неодамнешната изјава на поранешниот министер за финансии Јанис Варуфакис за постоење на „план Б“.

Математика: 97,1 отсто е веројатноста Лото извлекувањето да е наместено

По скандалот со извлекувањето на лото бројките Државната лотарија на Србија и понатаму се обидува да убеди милион граѓани дека станува збор за „случајност“ што петтиот број по ред прво се појави на екраните, а половина минута подоцна беше извлечен. Но, за математичарите работата е јасна, српската државна лотарија не ја зборува вистината.

30 турски авиони ги нападнаа позициите на Курдската работничка партија

Триесет турски воени авиони извршија нов бран на напади врз позиции на Курдската работничка партија(ПКК) во северен Ирак, јавува Си-ен-ен.

Авион на „Туркиш ерлајнс“ принудно слета во Варшава

Авион на компанијата „Туркиш ерлајнс“ со 332 патника и членови на екипажот, принудно слетал на меѓународниот аеродром „Фредерик Шопен“ во Варшава, соопшти аеродромската управа.

Евреите во земјата на соништата

Во почетокот на 20 век сиромашните еврејски доселеници од источна Европа, први насетиле дека „подвижните слики“ тогаш атрактивна новотарија која не била сфаќана посериозно од панаѓурска забава, во себе кријат огромни потенцијали за бизнис.

На есен продолжуваат преговорите за “Турски поток”

Рускиот и турскиот претседател Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган во текот на претстојнава есен ќе разговараат за проектот за изградба на гасоводот „Турски поток“, соопшти денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Малезија ерлајнс: Пронајдените остатоци му припаѓаат на исчезнатиот Боинг

Серискиот број на парчето авионски остаток, кое беше пронајдено кај островот Реинион во Индискиот океан, потврдува дека припаѓа на малезискиот патнички авион кој исчезна за време на летото во март 2014 година, соопшти официјален претставник на „Малезија ерлајнс“.

Викиликс: САД ја прислушувале Јапонија и нејзини компании

Америка шпионирала јапонски политичари, функционери и компании, а посебно фирмата за производство на автомобили „Мицубиши“.

Подалеку партиските раце од телевизијата на народот

Јавниот радиодифузен сервис и според Законот за медиуми и Законот за аудио и аудиовизуелни услуги е телевизија на сите, на секој граѓанин на оваа земја. Македонската радиотелевизија со своите програми им се обраќа на сите граѓани без разлика на нивната етничка или политичка припадност, без разлика на нивната возраст, на образованието или на социјалниот ...

Учеството на дијаспората на претстојните избори

Во весниците, како и во партиските преговори, деновиве на маса повторно е ставено гласањето на македонската дијаспора. Ова прашање би требало да се посматра од два аспекти.

Лидерство на случајните

Можат ли случајни личности да достигнат врвови во политиката? Можат, но во моментот кога ќе ја приграбат власта, тие престануваат да бидат „случајни“! Токму тоа двојство е причина заради која селекцијата во власта треба да биде ригорозна.

Чукнете ги главите, ама своите!

Има ли врска црната серија насилства врз новинари или јавни личности со потпишаниот договор од Пржино? Или пак таа е „само“ плод на долготрајното и систематско „ѓубрење“ на македонскиот јавен простор со недозволени количини пизма од секаков вид? Заедно со никаквата институционална и политичка свест за опасностите што ги раѓа тој „хумус“ наречен говор на ...

Јотовски во полуфинале на турнирот во Тунис

Македонскиот тенисер Томислав Јотовски успеа да обезбеди пласман во полуфиналето на тенискиот турнир во Тунис.

Пекинг домаќин на зимската Олимпијада во 2022 година

Пекинг, главниот град на Кина е избран од страна на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) да биде домаќин на Зимските олимписки игри во 2022 година. Пекинг денеска го победи кандидатот финалист Алмати, Казахстан, на гласањето од страна на 85 делегати на ИОК, кои се собраа во Каула Лумпур, Малезија.

Рамос и понатаму ќе го носи дресот на Реал Мадрид

И покрај најавите дека Серхио Рамос летово ќе го напушти Реал Мадрид, „Марка“ објави дека шпанскиот репрезентативец ќе остане на „Сантијаго Бернабеу“ до 2020 година.

На Охридското Езеро од утре 46. Илинденска едриличарска регата

Во организација на Едриличарски клуб „Бофор“, Едриличарска федерација на Македонија и Агенцијата за млади и спорт утре на Охридското Езеро ќе се биде отворена традиционалната Илинденска едриличарска регата.

Како севернокорејската телевизија извести за Саше Политико

На Јутјуб се појави ексклузивно видео од извештај на дописникот на Државната телевизија на Северна Кореја за инцидентите поврзани со македонскиот провокативен новинар Саше Политико и за политиката на македонската влада кон него.

Дрес-кодот на Груевски - декодиран!

Хакер, кој во слободно време работи за странски разузнавачки служби, вчера успеа да го дешифрира значењето на маицата на премиерот Никола Груевски.

Поучен од македонскиот пример, Обама си постави камп пред Белата Куќа

Поддржувачите на американскиот претседател барак Обама поставија камп пред Белата Куќа, стравувајќи дека, по примерот на Македонија, активисти на опозициската Републиканска партија би можеле да постават свој камп, во знак на револт за аферата за прислушување.

Православниот огранок на Исламска држава се закани дека ќе ги убие сите што вежбаат јога!

Православниот огранок на озлогласената терористичка организација Исламска држава вчера испрати заканувачки писма до повеќе македонски медиуми во кои им се заканува со убиства на сите граѓани на Република Македонија кои вежбаат јога.

Скопје на плус 42 степени (Галерија)

Денеска беше најтполиот ден во месец јули. Живата во термометарот се искачи над 40 степени Целзјусови. Скопскиот асфлат додаде некој степен плус.

Најсовршените хороскопски парови според зодијакот

Никогаш не можеме да знаеме дали човекот до нас е човекот ЗА нас.

Сакаме да ја предвидиме иднината уште на самиот почеток и не ни се чека воопшто. Сепак постои начин донекаде да разбереме дали со човекот крај нас ќе имаме долга врска.

НАСА ги објави пораките кои во 1977 беа испратени до вонземјаните (Видео)

Американската вселенска агенција (НАСА)на интернет ја објави интегралната содржина на златните плочи со снимени звукови од планетата Земја, кои во 1977 година со сондите „Војаџер 1“ и „Војаџер 2“ беа испратени во Вселената, каде некоја напредна вонземска интелигенција би ги пронашла и би се запознала со нас и со нашата планета.

Хороскоп: Рецепт за среќа за секој хороскопски знак

Додека едни сметаат дека пронаоѓањето на љубовта е апсолутна среќа, други сметаат дека индивидуалните патувања се она што им ја развлекува насмевката. На трети пак, доволни им се само пријателите.