македонија

12:53:00 , 03 Мај, 2012

Убијците Исмаиловиќ на Фејсбук се Исмаили?!

Зошто осомничените за убиството на петмината невини граѓани кај Смиљковци во полиција се Исмаиловиќ, а на нивните Фејсбук профили се Исмаили. МВР излезе со информација дека двајца од тројцата кои стрелале кај Железарското Езеро се браќата Агим и Африм Исмаиловиќ. Но доколку го побарате лицето Агим Исмаиловиќ на социјалната мрежа Фејсбук, ќе ја добиете лице со име Агим Исмаили, а на неговата профил фотографија ќе го препознаете ликот од фотографиите на еден од осомничените за убиството.

Зошто има разлика во презимето кај осомничените за убиство. Граѓаните го бараат одговорот. Дали овие лица навистина се Исмаиловиќ и дали некој се обидува да ја дефокусира јавноста од вистинската национална припадност на монструмите кои извршија петкратно убиство над невини лица?

Зошто осомничените за убиството на петмината невини граѓани кај Смиљковци во полиција се Исмаиловиќ, а на нивните Фејсбук профили се Исмаили. МВР излезе со информација дека двајца од тројцата кои стрелале кај Железарското Езеро се браќата Агим и Африм Исмаиловиќ. Но доколку го побарате лицето Агим Исмаиловиќ на социјалната мрежа Фејсбук, ќе ја добиете лице со име Агим Исмаили, а на неговата профил фотографија ќе го препознаете ликот од фотографиите на еден од осомничените за убиството.

Зошто има разлика во презимето кај осомничените за убиство. Граѓаните го бараат одговорот. Дали овие лица навистина се Исмаиловиќ и дали некој се обидува да ја дефокусира јавноста од вистинската национална припадност на монструмите кои извршија петкратно убиство над невини лица?

* Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без цитирање на изворот "Кирилица" не е дозволено.

Алити: Македонија да биде една изборна единица

Македонија да биде една изборна единица со отворена листа, каде граѓанинот би гласал за партијата, а секако би гласал за кандидатите кои ќе го претставуват. Тоа е важно за демократизација на партиите и воопшто на државата, вели Рафис Алити,член на централното претседателоство на ДУИ во изјава за Телма.

Чешката „Луѓе во неволја“ ќе помoгне со 68.000 евра за бегалците во Македонија и Србија

Чешката невладина организација „Луѓе во неволја” ќе одвои 68.000 евра од својот фонд за итна помош на бегалците во Македонија и Србија, јави дописникот на МИА од Прага.

Ибраимовски: Власта ветува се и сешто, а плаќањето доцни со месеци

Партијата за целосна еманципација на Ромите реагира поради тоа што надлежното министерство доцни девет месеци со плаќање на придонесите на инвалидните организации иако според правилник тоа треба да се прави во рок од 45 дена.

Тема

Модерната печуркара, за која Груевски сечеше ленти, остана само пуста карабина

Фабриката за печурки во близина на Свети Николе, што уште лани ја вети премиерот Никола Груевски и за која свечено сечеше лента и фрлаше лопати за ...

Став

Вистинските тие

Избор

Западната култура тежи од великани - Евреи

Иако може да се каже дека за многубројните постигања на Евреите интелектуалци, научници и уметници се заслужни и самите култури и општествени системи каде тие поникнале, сепак не може да се спори ...

СДСМ Прилеп обезбеди училишни ранци и прибор за децата од сиромашните семејства

Комисијата за образование при oпштинската организација на СДСМ Прилеп, во текот на вчерашниот ден, организираше хуманитарна акција за набавка и донирање на ранци и школски прибор за децата од социјално загрозени семејства.

„Мајка Тереза“ ја заборави Ленче Здравкин, ама ИВЗ не

ИВЗ вчера им додели благодарници на неколку активисти, кои придонесоа да се намалат страданијата на мигрантите и бегалците од кризните жаришта, при нивното поминување низ Македонија.

НДП: Ургентна американска интервенција за спроведување на договорот од Пржино

Националната демократска преродба(НДП) бара ургентна интервенција од страна на меѓународната заедница, особено американската, во реализација на договорот од Пржино, бидејќи, како што се наведува во соопштението испратено до медиумите, секојдневните игри на локалните политички актери ја уништуваат надежта дека нешто може да се среди во земјава.

Смртни закани за новинарката што ја објави потресната приказна за измачуваниот коњ

Новинарката Јорданка Ивановска-Јоци, која ја обелодени потресната приказна за измачуваниот коњ во населбата Ѓорче Петров, добила закани по нејзиниот живот.

Интервју

Горан Рафајловски: Точно е дека Македонија капитулира по прашањето на мигрантите

Интервју Ванчо Узунов: Граѓаните мора да ја принудат власта да каже колку е задолжена државата

Власта на Груевски прво ги дочекува на нож и со омаловажување сите предлози и сугестии на опозицијата, а потоа, ги воведува самата, со медиумска кампања колку власта била умна и добронамерна па се сетила на добри мерки. Ужасна хипокризија! Но, од оваа власт одамна веќе ништо не зачудува, вели Ванчо Узунов, универзитетски професор во интервју за Кирилица. ...

Тито Петковски: Јавноста ќе ги чуе необјавените „бомби“ па и тие за Смилковско Езеро

Целокупниот материјал со кој располага Заев ќе му биде ставен на располагање на специјалниот обвинител, како оној кој веќе е објавен во јавноста, така и останатиот. Тој материјал ќе биде предмет на расправа пред Комисијата за надзор врз следењето на комуникациите, која ќе биде составена со претседател и мнозинство членови на опозицијата. Така да, на ...

Бранко Наумовски: Тешко и се пишува на Македонија ако не се реализира договореното во Пржино

За имплементирање на договорот ќе треба добар дел од постоечката норматива да се измени и дополни, за да се создаде основа за примена на договорот, во спротивно ако не се создаде нормативна основа и директно се спроведува договорот за мене ќе значи постоење на парауставен правен систем, вели Наумовски во интервју за Кирилица.

Избори во април се грешка, нужна е преодна влада со манадат од 12 до 18 месеци

И власта и опозицијата си го покажаа своето вистинско лице. И на едните и на другите најлесно им е да закажат избори сметајќи дека едните ќе останат на власт па во иднина ќе можат да ги забошотат сите обвинувања, а другите дека ќе дојдат на власт и ќе им наплатат за сé и тоа на оние кои досега се на власт. А на претставниците на меѓународната заедница, ...

Штајнмаер: Не може да ги оставиме земјите од Западен Балкан сами во бегалската криза

Земјите од Западен Балкан не треба да се остават сами во решавање на бегалската криза и затоа Германија одлучила на Србија и Македонија да им даде милион евра помош за мигрантите,изјави германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер.

Изборите во Грција на 20 септември, Ципрас ја губи популарноста кај гласачите

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос го потпишал во петокот указот за распуштање на парламентот за вонредните парламентарни избори да можат да се одржат на 20-ти септември, изјавија од неговиот кабинет, а истовремено последните истражување на јавното мнение покажуваат дека владејачката коалиција на радикалната левица Сириза и премиерот Алексис Ципрас ...

Во Албанија урната православна црква

Православен храм во градот Дерми во Албанија бил урнат вчера во раните утрински часови, што предизвика жестоки реакции од православниот свет и од соседните држави, јавија албански медиуми.

Виенски обврски за Балканот: ЕУ ќе ги решава билатералните спорови

Со декларацијата усвоена на самитот за Западен Балкан во Виена земјите учеснички се обврзаа дека меѓусебните несогласувања нема да ги злоупотребуваат една против друга во процесот на европските интеграции, како и дека ќе ја прифатат поддршката на Европската унија во решавањето на билатералните спорови.

Воена операција во Авганистан: Ликвидирани стотина талибанци

Повеќе од 110 талибански борци се ликвидирани, а околу 30 се повредени во воената операција во јужен Авганистан во изминатото деноноќие.

Фејсбук со рекордни милијарда пријатели во еден ден

Прв пат во историјата милијарда луѓе го користеле Фејсбук во еден ден, изјави сопственикот Марк Цукерберг.

Три лица уапсени во Унгарија во врска со камионот со мртви имигранти во Австрија

Три лица се уапсени во врска со смртта на 71 мигрант, откриени вчера во оставен камион на пат во Австрија, соопшти денеска австриската полиција.

Околу 250 мигранти се удавија во две несреќи во Средоземното море

Најмалку 250 мигранти се удавија во две одвоени бродски несреќи на либиското крајбрежје. Спасувачите успеале да спасат околу 200 бегалци од првиот брод, кој со повеќе од 400 луѓе потонал во близина на либискиот град Зувара. Неколку часа претходно уште еден помал брод со 50 мигранти потона во близина на Либија, во кој нема преживеани, јавија светските ...

Вистинските тие

Какви се овие хоризонти што за македонската култура ги отвора една ваква (не)културна кич политика? Или таа не цели кон отворање на хоризонти, туку кон – затворање? Зашто, кои и какви хоризонти можат да отворат Есма и Сузе, Калиопа и Алачки?

Култура според провинциска мерка

Повторно, за среќа, во културата (не)одговорноста е потранспарентна и е лоцирана кај еден и само кај еден човек – министерката за (не)култура! И Министерството за (не)култура! Одговорноста на целата Влада се подразбира, но таа е некако посредна, индиректна зашто конците по правило ги влече првиот човек на ресорот.

Брисел, разбуди се, реката мигранти бара чаре!

Македонија донесе контроверзна и опасна одлука да ја запре реката мигранти упатена кон нејзината територија, со помош на војска и полиција! Нормално дека тоа е јалов и очајнички план.

Сè уште го убиваат „Самоубиец“

По сѐ изгледа дека скопската публика нема да го види Ердмановиот „Самоубиец“ во 2016 година. И нема да види дека самоубиецот не се убива, како што подметнуваат игнорантот Миленко и неговите суфлери, обидувајќи се да ме обвинат за „морбидно влијание“(!) врз младите.

Надал не сака да игра со Кирјос

Еден од најголемите тенисери во историјата на овој спорт, Рафаел Надал одби да игра против австралискиот тенисер Ник Кирјос, јавува Спортмедиа.

Меси избран за најдобар фудбалер во Европа

Лионел Меси е избран за најдобар фудбалер во Европа за минатата сезона во изборот на 55 новинари од Стариот континент.

Шпанија со најсилен состав доаѓа на „Филип Втори“

Актуелниот европски првак Шпанија ќе дојде во Скопје со најсилниот можен состав доаѓа на квалификацискиот меч на 8 септември на Националната Арена „Филип Втори" во рамките од циклусот за Евро 2016, јави

За Македонија ќе пливаат четворица натпреварувачи на маратонот во Охрид

Се вршат последните подготовки за 29 издание на Охридскиот пливачки маратон, кој е претпоследен од петте маратони (Аргентина, Мексико, Канада, Македонија, Италија) во Гран при серијата на Меѓународната пливачка федерација.

Меркел до Груевски: Ти уште не си во затвор!? (Фото)

На сатиричниот Фејсбук профил „Странски служби“ денеска е објавена фотографијата на која премиерот Никола Груевски срдечно се поздравува со германската канцеларка Ангела Меркел на конференцијата за Западен Балкан што се одржа во Виена.

„Странски служби“ откриваат зошто Груевски се шета озвучен (Фото)

Сатиричната Фејсбук страница „Странски служби“ објасни зошто премиерот Никола груевски се шета озвучен.

Како севернокорејската телевизија извести за Саше Политико

На Јутјуб се појави ексклузивно видео од извештај на дописникот на Државната телевизија на Северна Кореја за инцидентите поврзани со македонскиот провокативен новинар Саше Политико и за политиката на македонската влада кон него.

Дрес-кодот на Груевски - декодиран!

Хакер, кој во слободно време работи за странски разузнавачки служби, вчера успеа да го дешифрира значењето на маицата на премиерот Никола Груевски.

За еден ден една милијарда посетители на Фејсбук

Бројот на корисниците на социјалната мрежа Фејсбук во понеделникот достигна првпат една милијарда посетители за еден ден, изјави директорот на компанијата Марк Цукерберг.

Почина пејачот на легендарната група „Смак“, Борис Арангеловиќ

Пејачот на бендот „Смак“,Борис Арангеловиќ почина во 67. година од животот во Ротердам, Холандија.

Хокинг: Црните дупки се врата за други универзуми

Вселенските патници кои би ја имале таа несреќа да падната во црна дупка сепак не би можеле да се вратат во својата вселена, но затоа би можеле да се најдат на некое друго место, рече познатиот физичар Стивен Хокинг на конференција во Стокхолм.

Спектакуларен „небесен факел“ (Фото)

Вселенскиот телескоп Хабл на Земјата испрати прекрасна фотографија на длабоката вселена која потсетува на „небесен факел“.