македонија

18:24:00 , 09 Мар, 2013

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ заедно во Кичево и Струга

Управниот суд ја прифати жалбата на СДСМ по одлуката на општинската изборна комисија во Кичево да не ја завери заедничката совентичка листа на двете најголеми македонски политички партии - СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за локалните избори за советници. Уставниот суд одлучи:

-Тужбата на тужителот Подносител на Листа за кандидати за избор на советници на Совет на Општина Кичево, Социјалдемократски сојуз на Македонија и други политички партии наведени во договорот за коалицирање, поднесена преку Овластен претставник, се уважува. Листата на кандидати за избор на советници во Совет на Општина Кичево, поднесена од Социјалдемократски сојуз на Македонија и други политички партии наведени во договорот за коалицирање до Општинската Изборна Комисија на ден 09.03.2013 година, во 04.10 часот,се потврдува, од причина што е констатирано повлекување на поднесената Листа на кандидати за членови на Советот на Општина Кичево поднесена од Овластен подносител на листа на кандидати од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ (ВМРО – Демоктарска партија за Македонско Национално Единство) и е поништено Решението на Општинската Изборна Комисија Кичево Бр.11-91/1 од 18.02.2013 година со Одлуката на Државната Изборна Комисија Бр.11-1013/1 од 08.03.2013 година“ – стои на сајтот на Управниот Суд.

Истата одлука е донесена и за Струга

* Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без цитирање на изворот "Кирилица" не е дозволено.

Сопственикот на Шкендија понудил помош за настраданите во поплавите

Лазим Дестани, првиот човек на тетовска Шкендија, по поплавите во градот под Шара понуди помош за настраданите граѓани.

Пороен дожд и грмежи во западна Македонија

Локален пороен дожд со грмежи се регистрирани попладнево во делови од Пелагонија, во Охридско-Преспанскиот регион, во планинските делови од Охрид, преку Кичево до езерото Козјак и Јакупица, како и изолирана појава во планинските делови од источна Македонија.Појава на нестабилност има и на Скопска Црна Гора, информира УХМР.

Канал 77: Власта ги надмина сите граници - сака да го спречи отворањето независна телевизија

Објавувањето на намерата на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни услуги за покренување на иницијатива која би довела до одземање на дозволата за Канал 77 е со цел да ги спречи плановите за отворање нова независна телевизија, се вели во реакцијата на Канал 77, додаваќи дека 20 години не може да ја остварат својата намера.

ТопТема

Бегалска криза: Кралството Норвешка ни подари полска болница, ама ја чуваме во бункер

Кирилица пред десет дена иницираше преку новинарско прашање до Министерството за одбрана да се активира полската болница што Македонија ја доби како ...

Уводник

Чукнете ги главите, ама своите!

Избор

Се ќе беше поинаку и Мердок да беше Евреин

Колумна

Прашање без одговор: Колку кодоши има(ло)?

Двајца тешко повредени во судир на автомобил со воз кај Кадрифаково

Тешка сообраќајна незгода во која двајца сопружници се борат за живот се случила кај штипско Кадрифаково.

Пешевски: По 30.000 денари за настраданите семејства во Тетовско

Повеќе од 200 објекти, приватни куќи, државен имот, земјоделско земјиште и инфраструктура се оштетени во невремето што вчера го зафати Тетовско. Сите жители што претрпеле некаква штета ќе добијат помош од 30.000 денари, соопшти вицепремиерот Владимир Пешевски, по специјалната седница на Владата за катастрофалните последици од невремето во Тетово.

СДСМ Прилеп: Ристески да каже каде се неколку милиони евра за новата канализациска мрежа (Видео)

По вчерашните поплави во Прилеп, Марјан Ристески и ВМРО ДПМНЕ треба да одговорат, како се потрошија неколку милиони евра за изградба на нова канализациска мрежа од проектот за пречистителна станица во Прилеп?, прашува СДСМ од Прилеп.

ЛДП одговорноста за жртвите во Тетовско ја лоцира во премиерот Никола Груевски

Либерално-демократската партија(ЛДП) изрази длабоко сочувство и жалење до семејствата на жртвите од вчерашното невреме во Тетовско, им посакува побрзо опоравување на повредените и сочувствува со сите оние коишто за миг ги загубија своите домови во невремето.

Интервју

Ванчо Узунов: Граѓаните мора да ја принудат власта да каже колку е задолжена државата

Тито Петковски: Јавноста ќе ги чуе необјавените „бомби“ па и тие за Смилковско Езеро

Целокупниот материјал со кој располага Заев ќе му биде ставен на располагање на специјалниот обвинител, како оној кој веќе е објавен во јавноста, така и останатиот. Тој материјал ќе биде предмет на расправа пред Комисијата за надзор врз следењето на комуникациите, која ќе биде составена со претседател и мнозинство членови на опозицијата. Така да, на ...

Бранко Наумовски: Тешко и се пишува на Македонија ако не се реализира договореното во Пржино

За имплементирање на договорот ќе треба добар дел од постоечката норматива да се измени и дополни, за да се создаде основа за примена на договорот, во спротивно ако не се создаде нормативна основа и директно се спроведува договорот за мене ќе значи постоење на парауставен правен систем, вели Наумовски во интервју за Кирилица.

Избори во април се грешка, нужна е преодна влада со манадат од 12 до 18 месеци

И власта и опозицијата си го покажаа своето вистинско лице. И на едните и на другите најлесно им е да закажат избори сметајќи дека едните ќе останат на власт па во иднина ќе можат да ги забошотат сите обвинувања, а другите дека ќе дојдат на власт и ќе им наплатат за сé и тоа на оние кои досега се на власт. А на претставниците на меѓународната заедница, ...

ИНТЕРВЈУ Крсте Шајноски : Кој и колку ќе плати во цехот на должничката криза во Грција?

Македонскиот банкарски систем може да почувствува неповолно влијание (намалување на провизиите во работењето) само доколку се намалат потребите на домашните и странските субјекти за плаќања по тековни трансакции. А, тоа зависи од развојот на настаните во Грција, вели Крсте Шајноски, универзитетски професор во интервју за Кирилица.

Цакалотос: Преговорите со кредиторите ќе завршат за неколку дена

Грчкиот министер за финансии Еуклид Цакалотос изјави денеска дека преговорите со кредиторите за економскиот пакет помош за државата ќе завршат за неколку дена.

Бугарија тивко подига жичана ограда против мигрантите

Инфрацрвени камери, кои се активираат на движење, речиси три метри висока ограда од бодликава жица, вооружени чувари кои се на должност 24 часа дневно, се само дел од мерките кои ги воведува Бугарија на својата источна граница, како брана од напливот мигранти кои транзитираат низ земјата на пат кон своите крајни дестинации.

Седиштето на Специјалниот суд за ОВК ќе биде во Хаг

Седиштето на специјалниот суд, кој ќе се занимава со злосторствата кои ги сториле припадниците на Ослободителната војска на Косово, ќе биде во Хаг, јавуваат приштинските медиуми повикувајќи се на извори на Министерството за надворешни работи на Велика Британија.

Косово прифати Специјален суд да ги испитува воените злосторства на УЧК

Собранието на Косово синоќа по забрзана процедура го усвои Законот за формирање Специјален суд за судењена поранешни припадници на ОВК под сомневање дека извршиле злосторства. Станува збор за уставни измени за кои гласаа 82 од 120 пратеници во парламентот.

Се ќе беше поинаку и Мердок да беше Евреин

Има повеќе Евреи на клучни позиции во електронските и во пишаните медиуми, но далеку од тоа да може да се каже дека тие се доминантни или дека „ги контролираат“ весниците или телевизиите. Меѓу големите медиумски тајкуни само двајца или тројца имаат еврејско потекло.

Русија од ОН побара дел од Арктикот

Русија до Обединетите нации поднесе барање за добивање право на дел од територијата на Арктикот, соопшти денеска руското министерство за надворешни работи.

Разрешен германскиот јавен обвинител поради истрага против двајца новинари

Германскиот јавен обвинител Харалд Ранге денеска е разрешен од должноста, откако го обвини Министерството за правда на Германија дека се меша во неговите ингеренции, барајќи да се откаже од обвиненијата за предавство што тој ги покрена против двајца новинари кои објавија делови од доверливи документи.

Седум повредени во судир на два патнички воза во Чешка

Седум патници се повредени во судир на два патнички воза во реонот на градот Гораждевиц во јужниот дел на Чешка, јави чешката телевизија СТ.

Прашање без одговор: Колку кодоши има(ло)?

Посна ми ти била жетвата на гробарската дружина на Аџиев. Пет години ѝ требаа да прекопа над 30.000 досиеја и да исчепка, што живи, што мртви, што цивили, што полицајци, 199 соработници, односно кодоши, како што милуваат да ги викаат власта и нејзините мегафони.

Споредба на германското и македонското општество како одличен пример за развојот на демократска свест

Деновиве во Германија се одигрува еден прилично интересен скандал, кој мислам дека е вреден да се пренесе и објасни, а со тоа и да се направи една паралела со нашето општество и можните симулирани реакции.

Подалеку партиските раце од телевизијата на народот

Јавниот радиодифузен сервис и според Законот за медиуми и Законот за аудио и аудиовизуелни услуги е телевизија на сите, на секој граѓанин на оваа земја. Македонската радиотелевизија со своите програми им се обраќа на сите граѓани без разлика на нивната етничка или политичка припадност, без разлика на нивната возраст, на образованието или на социјалниот ...

Учеството на дијаспората на претстојните избори

Во весниците, како и во партиските преговори, деновиве на маса повторно е ставено гласањето на македонската дијаспора. Ова прашање би требало да се посматра од два аспекти.

Пливачката Богдановски со нов македонски рекорд

Македонската пливачка Анастасија Богдановски утрово во квалификациите на 200 метри слободно на Светското првенство во Казањ исплива нов македонски рекорд и ја потврди Б нормата за Олимписките игри во Рио.

Берлускони продаде 48 отсто од акциите на Милан

Поранешниот премиер на Италија и доминантен сопственик на фудбалскиот клуб Милан Силвио Берлускони официјално продаде 48 отсто од акциите на клубот и за тоа заработи околу 500 милиони евра, објавија денеска италијанските медиуми.

ПСЖ го совлада Олимпик Лион

Екипата на ПСЖ (првак на Франција) триумфираше во францускиот куп Супер куп откако го победи Олимпик Лион со 2:0. Натпреварот беше решен во првите минути со головите на Серж Орие (11.минута) и на Единсон Кавани (17).

Јотовски во полуфинале на турнирот во Тунис

Македонскиот тенисер Томислав Јотовски успеа да обезбеди пласман во полуфиналето на тенискиот турнир во Тунис.

Како севернокорејската телевизија извести за Саше Политико

На Јутјуб се појави ексклузивно видео од извештај на дописникот на Државната телевизија на Северна Кореја за инцидентите поврзани со македонскиот провокативен новинар Саше Политико и за политиката на македонската влада кон него.

Дрес-кодот на Груевски - декодиран!

Хакер, кој во слободно време работи за странски разузнавачки служби, вчера успеа да го дешифрира значењето на маицата на премиерот Никола Груевски.

Поучен од македонскиот пример, Обама си постави камп пред Белата Куќа

Поддржувачите на американскиот претседател барак Обама поставија камп пред Белата Куќа, стравувајќи дека, по примерот на Македонија, активисти на опозициската Републиканска партија би можеле да постават свој камп, во знак на револт за аферата за прислушување.

Православниот огранок на Исламска држава се закани дека ќе ги убие сите што вежбаат јога!

Православниот огранок на озлогласената терористичка организација Исламска држава вчера испрати заканувачки писма до повеќе македонски медиуми во кои им се заканува со убиства на сите граѓани на Република Македонија кои вежбаат јога.