македонија

18:24:00 , 09 Мар, 2013

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ заедно во Кичево и Струга

Управниот суд ја прифати жалбата на СДСМ по одлуката на општинската изборна комисија во Кичево да не ја завери заедничката совентичка листа на двете најголеми македонски политички партии - СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за локалните избори за советници. Уставниот суд одлучи:

-Тужбата на тужителот Подносител на Листа за кандидати за избор на советници на Совет на Општина Кичево, Социјалдемократски сојуз на Македонија и други политички партии наведени во договорот за коалицирање, поднесена преку Овластен претставник, се уважува. Листата на кандидати за избор на советници во Совет на Општина Кичево, поднесена од Социјалдемократски сојуз на Македонија и други политички партии наведени во договорот за коалицирање до Општинската Изборна Комисија на ден 09.03.2013 година, во 04.10 часот,се потврдува, од причина што е констатирано повлекување на поднесената Листа на кандидати за членови на Советот на Општина Кичево поднесена од Овластен подносител на листа на кандидати од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ (ВМРО – Демоктарска партија за Македонско Национално Единство) и е поништено Решението на Општинската Изборна Комисија Кичево Бр.11-91/1 од 18.02.2013 година со Одлуката на Државната Изборна Комисија Бр.11-1013/1 од 08.03.2013 година“ – стои на сајтот на Управниот Суд.

Истата одлука е донесена и за Струга

* Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без цитирање на изворот "Кирилица" не е дозволено.

Ставен под контрола пожарот на Водно

Пожарот на Водно што избувна попладнево е ставен под контрола и нема опасност од негово проширување, информриаат од Скопската противпожарна бригада.

Тортевски: Снимките се индиции врз основа на кои треба да се истражува, а не докази

По одлуката на Основниот суд Скопје 1 да ги отфрли како неосновани сите докази во предметот „Прислушување“, специјалниот јавен обвинител би можел да го стори истото коешто би го сторил и без оваа одлука, категорични се правните ескперти. Кој било просечен обвинител не би помислил објавените снимки да ги користи како доказ, туку тие се појдовна основа за ...

Средба Заев-Дезир: Спроведувањето на договорот од Пржино е од суштинско знаење

Спроведувањето на Договорот од 2 јуни / 15 јули е од суштинско значење за следните предвремени парламентарни избори и за разврска на прислушувањето, а секоја од страните треба да ја сноси одговорноста за потпишаното и да ги почитува обврските. Ова е децидниот став што го пренесе државниот секретар за европски прашања на Р.Франција, Харлем Дезир на ...

Коцијанчич: ЕК не коментира првостепени судски одлуки

Европската комисија очекува сите судски процедури во земјата да бидат спроведени со целосно почитување на принципите на националното, како и на меѓународното право, вклучувајќи ја и релевантната судска практика во согласност со Европската конвенција за човекови права, изјави за „Мета“ Маја Коцијанчич, портпаролката на еврокомесарот Јоханес Хан.

Нивото на водата на изворот Рашче намалено, неколку скопски населби без вода

Нивото на водата на изворот Рашче е намалено поради топлото време и затоа се вклучени и резервите од бунарите во Лепенец и Нерези, поради што жителите на неколку скопски наслеби немаат вода со денови, јавува Радио Слободна Европа.

САД: Не го попречувајте дејствувањето на специјалниот обвинител

„Ја повикуваме Владата на Македонија и сите политички партии да оневозможат било какви дејствија што би ја попречиле можноста специјалниот обвинител да дејствува со потполна автономија, како што повикуваат двата договори", се вели во соопштението на амбасадата на САД што го пренесе Нова ТВ.

Тема

Модерната печуркара, за која Груевски сечеше ленти, остана само пуста карабина

Фабриката за печурки во близина на Свети Николе, што уште лани ја вети премиерот Никола Груевски и за која свечено сечеше лента и фрлаше лопати за ...

Став

Вистинските тие

Избор

Западната култура тежи од великани - Евреи

Иако може да се каже дека за многубројните постигања на Евреите интелектуалци, научници и уметници се заслужни и самите култури и општествени системи каде тие поникнале, сепак не може да се спори ...

Пожар избувна вечерва на Водно

Огнени јазици зафатија шума на Водно, над Теферич. На местото само што пристигнала противпожарна екипа.

Заев - Дезир: Никој нема да се осуди да го доведе во прашање постигнатиот договор во Пржино

Државниот секретар за европски прашања на Франција, Харлем Дезир на средбата со претседателот на СДСМ, Зоран Заев порачал дека спроведувањето на Договорот од 2 јуни и од 15 јули е од суштинско значење за следните предвремени парламентарни избори и за разврска на прислушувањето, а секоја од страните треба да ја сноси одговорноста за потпишаното и да ги ...

Гори шума крај патот Куманово - Свети Николе

Пожар беснее кај селото Павлешенце, на патот Куманово – Свети Николе, каде гори голема површина шума, јавува Телма.

НСДП: На судот подраги му се „бисерите“ отколку правдата

Соочен со неминовноста од кривична одговорност и можноста да заврши во затвор, очајниот Никола Груевски посегна по единственото средство што му стои на располагање и кое досега масовно го користеше. Наложувајќи му на Основниот суд да донесе незаконита одлука, со единствена цел, да оневозможи било каков процес против него и криминалната банда околу него, ...

Интервју

Горан Рафајловски: Точно е дека Македонија капитулира по прашањето на мигрантите

Интервју Ванчо Узунов: Граѓаните мора да ја принудат власта да каже колку е задолжена државата

Власта на Груевски прво ги дочекува на нож и со омаловажување сите предлози и сугестии на опозицијата, а потоа, ги воведува самата, со медиумска кампања колку власта била умна и добронамерна па се сетила на добри мерки. Ужасна хипокризија! Но, од оваа власт одамна веќе ништо не зачудува, вели Ванчо Узунов, универзитетски професор во интервју за Кирилица. ...

Тито Петковски: Јавноста ќе ги чуе необјавените „бомби“ па и тие за Смилковско Езеро

Целокупниот материјал со кој располага Заев ќе му биде ставен на располагање на специјалниот обвинител, како оној кој веќе е објавен во јавноста, така и останатиот. Тој материјал ќе биде предмет на расправа пред Комисијата за надзор врз следењето на комуникациите, која ќе биде составена со претседател и мнозинство членови на опозицијата. Така да, на ...

Бранко Наумовски: Тешко и се пишува на Македонија ако не се реализира договореното во Пржино

За имплементирање на договорот ќе треба добар дел од постоечката норматива да се измени и дополни, за да се создаде основа за примена на договорот, во спротивно ако не се создаде нормативна основа и директно се спроведува договорот за мене ќе значи постоење на парауставен правен систем, вели Наумовски во интервју за Кирилица.

Избори во април се грешка, нужна е преодна влада со манадат од 12 до 18 месеци

И власта и опозицијата си го покажаа своето вистинско лице. И на едните и на другите најлесно им е да закажат избори сметајќи дека едните ќе останат на власт па во иднина ќе можат да ги забошотат сите обвинувања, а другите дека ќе дојдат на власт и ќе им наплатат за сé и тоа на оние кои досега се на власт. А на претставниците на меѓународната заедница, ...

Вучиќ-Рама: Србија и Албанија се пример за регионот

Премиерите на Србија и на Албанија, Александар Вучиќ и Еди Рама во телевизиската емисија „Опкружување“ се согласија за многу прашања, пред се оние кои се однесуваат на иднината на двете земји и подобар живот за граѓаните, а ставовите им останаа целосно различни кога е во прашање Косово, иако и околу тоа имаа согласност дека никогаш нема да имаат исто ...

Унгарската полиција го уапси активистот што ја пресече оградата

Граѓанскиот активист и опозиционер Гиорги Какук е уапсен од страна на унгарската полиција откако демонстративно ја пресече бодликавата жица поставена неодамна на унгарско-српската граница.

Низ Србија поминале 115 илјади мигранти

Од почетокот на годината низ територијата на Србија минале 115 илјади мигранти, изјави денеска српскиот премиер Александар Вучиќ на прес-конференција со чешкиот премиер Бохуслав Соботка, јави МИА.

Србија укинува 30.000 работни места во јавните служби

Србија, до крајот на годината, во јавните служби би требала да има околу 30.000 помалку вработени како резултат на двегодишната рационализација, соопшти српската министерка за државна управа и локална самоуправа Кори Удовички.

ЕУ ги продолжи санкциите кон Русија

Европската унија се согласи за дополнителни шест месеци да ги продолжи санкциите против руските фирми и поединци, како и против про-руските сепаратисти, за одржување на притисокот врз Москва да го спроведе договорот за прекин на огнот потпишан во Минск.

Италија, Франција и Германија потпишаа договор за праведна распределба на мигрантите

Италија, Франција и Германија потпишаа заеднички документ со повик за праведна распределба на мигрантите меѓу земјите-членки на Европската унија, јави Телма.

Мигрантите протестираат, Унгарија не попушта (Фото)

Помеѓу 100 и 150 мигранти протестираат пред железничката станица Келети во Будимпешта, додека полицијата спречи околу 2.000 бегалци да влезат во возовите.

11 мигранти загинаа кај островот Кос

Најмалку 11 мигранти, за кои се верува дека се Сиријци, загинаа откако два чамци потонаа на пат од Југозападна Турција кон грчкиот остров Кос.

Вистинските тие

Какви се овие хоризонти што за македонската култура ги отвора една ваква (не)културна кич политика? Или таа не цели кон отворање на хоризонти, туку кон – затворање? Зашто, кои и какви хоризонти можат да отворат Есма и Сузе, Калиопа и Алачки?

Култура според провинциска мерка

Повторно, за среќа, во културата (не)одговорноста е потранспарентна и е лоцирана кај еден и само кај еден човек – министерката за (не)култура! И Министерството за (не)култура! Одговорноста на целата Влада се подразбира, но таа е некако посредна, индиректна зашто конците по правило ги влече првиот човек на ресорот.

Брисел, разбуди се, реката мигранти бара чаре!

Македонија донесе контроверзна и опасна одлука да ја запре реката мигранти упатена кон нејзината територија, со помош на војска и полиција! Нормално дека тоа е јалов и очајнички план.

Сè уште го убиваат „Самоубиец“

По сѐ изгледа дека скопската публика нема да го види Ердмановиот „Самоубиец“ во 2016 година. И нема да види дека самоубиецот не се убива, како што подметнуваат игнорантот Миленко и неговите суфлери, обидувајќи се да ме обвинат за „морбидно влијание“(!) врз младите.

Де Геа конечно во Реал Мадрид

Најголемата трансфер сага ова лето се чини дека е при крај и тоа во последните часови од преодниот рок.

Игор Стефановски–Иџе ја одбрани европската титула

Македонскиот автомобилист Игор Стефановски – Иџе ја одбрани титулата европски шампион на ридски патеки во категорија 1.

Македонскиот пливач Евгениј Поп Ацев победи на Охридскиот маратон

Евгениј Поп Ацев е победник на 29-тото издание на Охридскиот пливачки маратон. Тој е првиот македонски пливач што победува на маратонот во изминатите 29 изданија колку што маратонот на Охридскиот маратон е на „Гран-при“ програмата на трки на отворени води на Светската пливачка федерација.

Надал не сака да игра со Кирјос

Еден од најголемите тенисери во историјата на овој спорт, Рафаел Надал одби да игра против австралискиот тенисер Ник Кирјос, јавува Спортмедиа.

Груевски ќе ја пушти во употреба новата пратеничка група на СДСМ (Фото)

Сатиричната фејсбук страницата „Странски служби“ денеска објави фотомонтажи со следниот наслов – Денеска премиерот Груевски ќе ја пушти во употреба новата пратеничка група на СДСМ во Собранието на РМ.

Меркел до Груевски: Ти уште не си во затвор!? (Фото)

На сатиричниот Фејсбук профил „Странски служби“ денеска е објавена фотографијата на која премиерот Никола Груевски срдечно се поздравува со германската канцеларка Ангела Меркел на конференцијата за Западен Балкан што се одржа во Виена.

„Странски служби“ откриваат зошто Груевски се шета озвучен (Фото)

Сатиричната Фејсбук страница „Странски служби“ објасни зошто премиерот Никола груевски се шета озвучен.

Како севернокорејската телевизија извести за Саше Политико

На Јутјуб се појави ексклузивно видео од извештај на дописникот на Државната телевизија на Северна Кореја за инцидентите поврзани со македонскиот провокативен новинар Саше Политико и за политиката на македонската влада кон него.

Голи фотографии на Анџелина Џоли продадени за 1.800 фунти (Фото)

Стари црно-бели голи фотографии со Анџелина Џоли на само 20 години се продадени на аукција за 1.800 фунти.

Французинка преку Јутјуб го бара мажот од кој останала бремена на одмор (Видео)

Висок е 183 сантиметри, има руса коса и сини очи. Вака Французинка Натали преку социјалните мрежи и на Јутјуб ја започнува потрагата по мистериозниот Австралијанец за да му каже дека наскоро ќе стане татко.

Линдзи Лохан полугола се тркала по подот на луксузна јахта (Видео)

Контраверзната холивудската актерка Линдзи Лохан постави видео снимка на Инстаграм на која се гледа како во провокативни пози се тркала по подот и заводливо танцува на една луксузна јахта, облечена само во бела проѕирна кошула и розова долна облека.

Пациент пее додека му го оперираат мозокот (Видео)

Рубен Хил (20) покажа неверојатна храброст за време на операција на мозокот.