забава

22:14:00 , 15 Авг, 2010

Јелена Карлеуша доаѓа во Скопје

Српската пејачка Јелена Карлеуша доаѓа во Скопје. Таа викендов потпишала договор за концерт во спортската сала Борис Трајковски. Концертот ќе се оддржи на 20 ноември. Договорот го потпишала со Top music.

-Информацијата е точна, веќе не исконтактираа и ја договараме промоцијата на концертот на балканската ѕвезда Карлеуша. Се уште е рано да се зборува за детали од нејзиниот концерт. Кога ќе дојде време, се ќе биде соопштено на прес конференција - велат од Тop music.

Ова е прво гостување на Карлеуша во земјава. Таа најавува спектакл налик на оној кој се оддржал годинава во белградската Арена. Од Top music велат дека ќе биде поставена 20 метарска сцена, на која освен Карлеуша ќе се појаваѕ и 8о танчери.

Српската пејачка Јелена Карлеуша доаѓа во Скопје. Таа викендов потпишала договор за концерт во спортската сала Борис Трајковски. Концертот ќе се оддржи на 20 ноември. Договорот го потпишала со Top music.

-Информацијата е точна, веќе не исконтактираа и ја договараме промоцијата на концертот на балканската ѕвезда Карлеуша. Се уште е рано да се зборува за детали од нејзиниот концерт. Кога ќе дојде време, се ќе биде соопштено на прес конференција - велат од Тop music.

Ова е прво гостување на Карлеуша во земјава. Таа најавува спектакл налик на оној кој се оддржал годинава во белградската Арена. Од Top music велат дека ќе биде поставена 20 метарска сцена, на која освен Карлеуша ќе се појаваѕ и 8о танчери.

* Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без цитирање на изворот "Кирилица" не е дозволено.

ТопТема

ВМРО – ДПМНЕ и СДСМ - махери во дефокусирање

Партиските писари и денеска ни потврдија дека се махери за дефокусирање. Не им тежи да го извадат сиот арсенал што го складираат за непријателот, кога треба нешто да подзатскријат, да го свртат ...

Уводник

Чукнете ги главите, ама своите!

Избор

Митот за еврејска контрола на Федералните резерви

Колумна

Лидерство на случајните

Владата набавува апетисани за 750.000 денари

Служба за општи и заеднички работи на Владата на Република Македонија распиша оглас за набавка на апетисани. Проценета вредност без ДДВ е 750.000 денари или 12.195 евра.

Заврши потргата во Охридското езеро, исчезнатата жена пронајдена жива

Полициските спасувачи кај плажата на охридскиот хотел „Парк“, жива и здрава ја пронајдоа жената, која од најблиските беше пријавена дека најверојатно се удавила во Охридското Езеро.

Жерновски: Наскоро ќе го дознате мотивот за црната кампања на „Сител“

По серијата на новинарски стории за наводни скандали во општина Центар, објавени од телевизија „Сител“, се огласи градоначалникот на општина Центар. Тој на својот Фејсбук профил најави дека наскоро ќе се дознае мотивот за „црната кампања на телевизија Сител“.

СДСМ Гевгелија: Франгов, каде е ветениот пункт за бегалците во меѓуграничниот простор? (Видео)

Во налетот на бегалската криза Гевгелија се најде на патната трансферзала на илјадници граѓани кои бегајќи од воените жаришта во своите држави тргнаале да бараат парче иднина за себе и своето семејство.

Интервју

Ванчо Узунов: Граѓаните мора да ја принудат власта да каже колку е задолжена државата

Тито Петковски: Јавноста ќе ги чуе необјавените „бомби“ па и тие за Смилковско Езеро

Целокупниот материјал со кој располага Заев ќе му биде ставен на располагање на специјалниот обвинител, како оној кој веќе е објавен во јавноста, така и останатиот. Тој материјал ќе биде предмет на расправа пред Комисијата за надзор врз следењето на комуникациите, која ќе биде составена со претседател и мнозинство членови на опозицијата. Така да, на ...

Бранко Наумовски: Тешко и се пишува на Македонија ако не се реализира договореното во Пржино

За имплементирање на договорот ќе треба добар дел од постоечката норматива да се измени и дополни, за да се создаде основа за примена на договорот, во спротивно ако не се создаде нормативна основа и директно се спроведува договорот за мене ќе значи постоење на парауставен правен систем, вели Наумовски во интервју за Кирилица.

Избори во април се грешка, нужна е преодна влада со манадат од 12 до 18 месеци

И власта и опозицијата си го покажаа своето вистинско лице. И на едните и на другите најлесно им е да закажат избори сметајќи дека едните ќе останат на власт па во иднина ќе можат да ги забошотат сите обвинувања, а другите дека ќе дојдат на власт и ќе им наплатат за сé и тоа на оние кои досега се на власт. А на претставниците на меѓународната заедница, ...

ИНТЕРВЈУ Крсте Шајноски : Кој и колку ќе плати во цехот на должничката криза во Грција?

Македонскиот банкарски систем може да почувствува неповолно влијание (намалување на провизиите во работењето) само доколку се намалат потребите на домашните и странските субјекти за плаќања по тековни трансакции. А, тоа зависи од развојот на настаните во Грција, вели Крсте Шајноски, универзитетски професор во интервју за Кирилица.

Бомбардирани позиции на Курдите и во самата Турција

Турските воени авиони вчера вечер започнаа со напади врз Курдската работничка партија(ППК), не само во северниот дел на Ирак,туку и во самата Турција, јавува весникот „Хуриет“.

Атинската берза останува затворена

Атинската берза ќе остане затворена се до објавување на министерска одлука со која ќе се нареди таа повторно да почне да работи, соопшти синоќа грчката Комисија за пазар на капиталот.

Словенија именува француски судија за арбитражата за Пиранскиот Залив

Словенечката Влада денеска го именува Французинот Рони Абрахам, претседател на Меѓународниот суд за правда, за нов словенечки претставник во арбитражниот трибунал кој одлучува за територијалниот спор меѓу Словенија и Хрватска за Пиранскиот Залив, јави словенечката новинска агенција СТА.

НАТО ја поддржува Турција во борбата против тероризмот

Северноатлантскиот совет денеска на барање на Турција одржа консултации по терористичките напади на југоисток во таа држава.

Нов бран на мигранти во налет кон Велика Британија (Видео + Фото)

Најмалку 1.500 мигранти во текот на ноќта се обидоа да влезат во „Евротунелот“ и да пристигнат до Велика Британија. Едно лице е пронајдено мртво. Британскиот премиер Дејвид Камерон рече дека Лондон ќе направи се за да се реши мигрантската криза во Кале.

Митот за еврејска контрола на Федералните резерви

Клучна точка околу која опстојува и се гради митот за еврејската „Сила на парите“ е приказната дека еврејските банкари ги имаат целосно под контрола, Системот на Федерални резерви на САД

Заменик-спикерот на Домот на лордовите си поднесе оставка

Заменик-спикерот на Домот на лордовите (Горниот дом) на британскиот парламент си поднел оставка откако бил снимен како, наводно, користи дрога во друштво на проститутки, јавува „Би-Би-Си“.

Цената на нафтата на најниско нови во последните шест месеци

Цените на нафтата на меѓународните пазари денеска се спушти на најниска вредност во последните речиси шест месеци, откако падот на цената на кинеските акции го зголеми сомнежот во изгледите за побарувачка на сирова нафта од Кина, водечкиот светски потрошувач.

Настап на Кирил Џајковски вечер на Д-фестивал

Кирил Џајковски ќе настапи со диџеј сет вечер во Дојран на петтото издание на „Д фестивал“, заедно со американската артистика ТК Вондер.

Украинското министерство за култура бара забрана на концертот на Емир Костурица во Киев

Министерството за култура на Украина побарало од Министерството за внатрешни работи да го забрани концертот на Емир Кустурица во Киев за да се избегнат немири во земјата.

Пивофест отворен со Слаткаристика и Љубојна

Синоќа во Прилеп беше отворен 13. фестивал на пивото и на скарата „Пивофест 2015“, кој годинава во четири фестивалски денови ќе понуди многу различни видови пиво, скара и музика.

Решение за летните горештини: Ладно пиво во секое време! (Видео)

Летните горештини понекогаш не ставаат на мака - како да го држиме пивото ладно фодека се сончаме на некоја плажа? Одговорот е едноставен.

Подалеку партиските раце од телевизијата на народот

Јавниот радиодифузен сервис и според Законот за медиуми и Законот за аудио и аудиовизуелни услуги е телевизија на сите, на секој граѓанин на оваа земја. Македонската радиотелевизија со своите програми им се обраќа на сите граѓани без разлика на нивната етничка или политичка припадност, без разлика на нивната возраст, на образованието или на социјалниот ...

Учеството на дијаспората на претстојните избори

Во весниците, како и во партиските преговори, деновиве на маса повторно е ставено гласањето на македонската дијаспора. Ова прашање би требало да се посматра од два аспекти.

Лидерство на случајните

Можат ли случајни личности да достигнат врвови во политиката? Можат, но во моментот кога ќе ја приграбат власта, тие престануваат да бидат „случајни“! Токму тоа двојство е причина заради која селекцијата во власта треба да биде ригорозна.

Чукнете ги главите, ама своите!

Има ли врска црната серија насилства врз новинари или јавни личности со потпишаниот договор од Пржино? Или пак таа е „само“ плод на долготрајното и систематско „ѓубрење“ на македонскиот јавен простор со недозволени количини пизма од секаков вид? Заедно со никаквата институционална и политичка свест за опасностите што ги раѓа тој „хумус“ наречен говор на ...

Мурињо: Азар минатата сезона беше подобар од Роналдо

Менаџерот на Челзи, Жозе Мурињо, денеска изјави дека Еден Азар минатата сезона прикажа многу повеќе од неговиот сонародник и добитник на Златната топка Кристијано Роналдо.

Младите ракометарки поразени од Србија

Женската ракометна репрезентација на Македонија загуби од Србија со 28:21 во натпревар за пласман од 9-18.место на Европското првенство за играчи до 19 години што се одржува во Шпанија.

Платини ќе се кандидира за претседател на ФИФА

Претседателот на Европската фудбалска унија (УЕФА), Мишел Платини до крајот на неделата ќа ја објави кандидатурата за функцијата прв човек на ФИФА јавува „Скај Спорт“.

Мексико го освои фудбалскиот „Голд Куп“

Фудбалерите на Мексико се победници на првенството на Северна и Централна Америка и Карибите, откако ноќеска во финалето ја совладаа Јамајка со 3:1.

Како севернокорејската телевизија извести за Саше Политико

На Јутјуб се појави ексклузивно видео од извештај на дописникот на Државната телевизија на Северна Кореја за инцидентите поврзани со македонскиот провокативен новинар Саше Политико и за политиката на македонската влада кон него.

Дрес-кодот на Груевски - декодиран!

Хакер, кој во слободно време работи за странски разузнавачки служби, вчера успеа да го дешифрира значењето на маицата на премиерот Никола Груевски.

Поучен од македонскиот пример, Обама си постави камп пред Белата Куќа

Поддржувачите на американскиот претседател барак Обама поставија камп пред Белата Куќа, стравувајќи дека, по примерот на Македонија, активисти на опозициската Републиканска партија би можеле да постават свој камп, во знак на револт за аферата за прислушување.

Православниот огранок на Исламска држава се закани дека ќе ги убие сите што вежбаат јога!

Православниот огранок на озлогласената терористичка организација Исламска држава вчера испрати заканувачки писма до повеќе македонски медиуми во кои им се заканува со убиства на сите граѓани на Република Македонија кои вежбаат јога.