забава

18:12:00 , 28 Сеп, 2010

Концерт на Северина во Скопје

Северина во Скопје се погрижи за вниманието на новинарите и фотографите. Пејачката пристигна во Македонија за да го најави големиот концерт со Горан Бреговиќ. Севе беше облечена во тесен, деколтиран фустан „Herve Leger“ во кој до израз дојде нејзиното бујно деколте.Таа веќе неколку години соработува со Горан Бреговиќ, а сега најави и дека ќе и биде гостин на нејзниниот солистички концерт во Скопје.Нејзиниот концерт ќе се одржи во салата „Борис Трајковски“ на 6-ти ноември, со тоа што ќе го исполни ветувањето на македонската публика.

Нејзината популарност во Македонија не опаѓа, што покажува и фактот на нејзиниот минатогодишен настап во Прилеп на „Пивофест“ каде што имаше околу 50.000 луѓе, а ниту помалку на овогодишниот настап во центарот во Куманово.

Нејзината популарност во Македонија не опаѓа, што покажува и фактот на нејзиниот минатогодишен настап во Прилеп на „Пивофест“ каде што имаше околу 50.000 луѓе, а ниту помалку на овогодишниот настап во центарот во Куманово.

* Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без цитирање на изворот "Кирилица" не е дозволено.

ТопТема

Бегалска криза: Кралството Норвешка ни подари полска болница, ама ја чуваме во бункер

Кирилица пред десет дена иницираше преку новинарско прашање до Министерството за одбрана да се активира полската болница што Македонија ја доби како ...

Уводник

Чукнете ги главите, ама своите!

Избор

Евреите во земјата на соништата

Колумна

Лидерство на случајните

Без договор до крај на август, СДСМ не се враќа во Собранието

Ако до крајот на август нема договор за обвинител, за неговите ингеренции и за прашањата поврзани со избирачкиот список и изборниот модел, СДСМ нема да се врати во Собранието, тврдат дипломатски извори кои биле информирани од опозицијата за овој став, пренесе телевизија „Телма“.

„Коза ностра“ од вечерва во печатено издание

Сатиричните медиумски изданија на „Коза ностра“, која стана еден од главните начини за политичко засмејување на македонските граѓани почнуваат да излегуваат и во самостојно печатено издание.

Џафери: Незадоволствата во ДУИ се дел од демократијата

Вицепремиерот за имплементација на Охридскиот договор, Муса Џафери, не сака да ги коментира последните обвинувања на неговиот сопартиец Рафиз Алити, за непочитување на партиските закони за одлуките на партиските ограноци, јави

Силно невреме во Дојран, ветер, грмотевици и врнежи од град и дожд

Силно невреме со врнежи од дожд и град го зафати попладнево Дојран.

Интервју

Ванчо Узунов: Граѓаните мора да ја принудат власта да каже колку е задолжена државата

Тито Петковски: Јавноста ќе ги чуе необјавените „бомби“ па и тие за Смилковско Езеро

Целокупниот материјал со кој располага Заев ќе му биде ставен на располагање на специјалниот обвинител, како оној кој веќе е објавен во јавноста, така и останатиот. Тој материјал ќе биде предмет на расправа пред Комисијата за надзор врз следењето на комуникациите, која ќе биде составена со претседател и мнозинство членови на опозицијата. Така да, на ...

Бранко Наумовски: Тешко и се пишува на Македонија ако не се реализира договореното во Пржино

За имплементирање на договорот ќе треба добар дел од постоечката норматива да се измени и дополни, за да се создаде основа за примена на договорот, во спротивно ако не се создаде нормативна основа и директно се спроведува договорот за мене ќе значи постоење на парауставен правен систем, вели Наумовски во интервју за Кирилица.

Избори во април се грешка, нужна е преодна влада со манадат од 12 до 18 месеци

И власта и опозицијата си го покажаа своето вистинско лице. И на едните и на другите најлесно им е да закажат избори сметајќи дека едните ќе останат на власт па во иднина ќе можат да ги забошотат сите обвинувања, а другите дека ќе дојдат на власт и ќе им наплатат за сé и тоа на оние кои досега се на власт. А на претставниците на меѓународната заедница, ...

ИНТЕРВЈУ Крсте Шајноски : Кој и колку ќе плати во цехот на должничката криза во Грција?

Македонскиот банкарски систем може да почувствува неповолно влијание (намалување на провизиите во работењето) само доколку се намалат потребите на домашните и странските субјекти за плаќања по тековни трансакции. А, тоа зависи од развојот на настаните во Грција, вели Крсте Шајноски, универзитетски професор во интервју за Кирилица.

Ципрас: Никогаш немавме план за воведување на драхмата

Грчката влада никогаш немала план за преминување на драхмата, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас одговарајќи на пратеничко прашање на лидерот на лидерот на ПАСОК, Фофи Генимата во врска со неодамнешната изјава на поранешниот министер за финансии Јанис Варуфакис за постоење на „план Б“.

Математика: 97,1 отсто е веројатноста Лото извлекувањето да е наместено

По скандалот со извлекувањето на лото бројките Државната лотарија на Србија и понатаму се обидува да убеди милион граѓани дека станува збор за „случајност“ што петтиот број по ред прво се појави на екраните, а половина минута подоцна беше извлечен. Но, за математичарите работата е јасна, српската државна лотарија не ја зборува вистината.

30 турски авиони ги нападнаа позициите на Курдската работничка партија

Триесет турски воени авиони извршија нов бран на напади врз позиции на Курдската работничка партија(ПКК) во северен Ирак, јавува Си-ен-ен.

Авион на „Туркиш ерлајнс“ принудно слета во Варшава

Авион на компанијата „Туркиш ерлајнс“ со 332 патника и членови на екипажот, принудно слетал на меѓународниот аеродром „Фредерик Шопен“ во Варшава, соопшти аеродромската управа.

Евреите во земјата на соништата

Во почетокот на 20 век сиромашните еврејски доселеници од источна Европа, први насетиле дека „подвижните слики“ тогаш атрактивна новотарија која не била сфаќана посериозно од панаѓурска забава, во себе кријат огромни потенцијали за бизнис.

На есен продолжуваат преговорите за “Турски поток”

Рускиот и турскиот претседател Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган во текот на претстојнава есен ќе разговараат за проектот за изградба на гасоводот „Турски поток“, соопшти денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Малезија ерлајнс: Пронајдените остатоци му припаѓаат на исчезнатиот Боинг

Серискиот број на парчето авионски остаток, кое беше пронајдено кај островот Реинион во Индискиот океан, потврдува дека припаѓа на малезискиот патнички авион кој исчезна за време на летото во март 2014 година, соопшти официјален претставник на „Малезија ерлајнс“.

Викиликс: САД ја прислушувале Јапонија и нејзини компании

Америка шпионирала јапонски политичари, функционери и компании, а посебно фирмата за производство на автомобили „Мицубиши“.

Климе од Охрид: Како да се справите со белите пеперутки во Охрид? (Видео)

Додека властите се мислат како да се справат со нив, охридскиот експерт за туристи, Климе, дава идеален одговор како да се решите од лептирчината.

Унгарската Бритни Спирс е „риба“ од 170 килограми (Видео)

Унгарската ѕвезда која сама себе си се нарекува Снегулка (Snowflake) има 34 години и е една од тие личности кои веднаш ќе ги запомните и без да ја слушнете како пее. Таа себе си се нарекува Унгарска Бритни Спирс

Северина ќе жари и пали со „Калимеро“

На официјалната Фејсбук-страница на Северина, која брои повеќе од 825.000 обожаватели, се објавени фотографиите со кои се најавува новиот видео спот на најновиот хит-сингл на Северина под наслов „Калимеро“.

Еуфорија на плоштадот во Струмица на пречекот на Трајче Георгиев (Видео)

Еуфорија на плоштадот во Струмица синоќа, на пречекот на младиот Трајче Георгиев.

Споредба на германското и македонското општество како одличен пример за развојот на демократска свест

Деновиве во Германија се одигрува еден прилично интересен скандал, кој мислам дека е вреден да се пренесе и објасни, а со тоа и да се направи една паралела со нашето општество и можните симулирани реакции.

Подалеку партиските раце од телевизијата на народот

Јавниот радиодифузен сервис и според Законот за медиуми и Законот за аудио и аудиовизуелни услуги е телевизија на сите, на секој граѓанин на оваа земја. Македонската радиотелевизија со своите програми им се обраќа на сите граѓани без разлика на нивната етничка или политичка припадност, без разлика на нивната возраст, на образованието или на социјалниот ...

Учеството на дијаспората на претстојните избори

Во весниците, како и во партиските преговори, деновиве на маса повторно е ставено гласањето на македонската дијаспора. Ова прашање би требало да се посматра од два аспекти.

Лидерство на случајните

Можат ли случајни личности да достигнат врвови во политиката? Можат, но во моментот кога ќе ја приграбат власта, тие престануваат да бидат „случајни“! Токму тоа двојство е причина заради која селекцијата во власта треба да биде ригорозна.

Јотовски во полуфинале на турнирот во Тунис

Македонскиот тенисер Томислав Јотовски успеа да обезбеди пласман во полуфиналето на тенискиот турнир во Тунис.

Пекинг домаќин на зимската Олимпијада во 2022 година

Пекинг, главниот град на Кина е избран од страна на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) да биде домаќин на Зимските олимписки игри во 2022 година. Пекинг денеска го победи кандидатот финалист Алмати, Казахстан, на гласањето од страна на 85 делегати на ИОК, кои се собраа во Каула Лумпур, Малезија.

Рамос и понатаму ќе го носи дресот на Реал Мадрид

И покрај најавите дека Серхио Рамос летово ќе го напушти Реал Мадрид, „Марка“ објави дека шпанскиот репрезентативец ќе остане на „Сантијаго Бернабеу“ до 2020 година.

На Охридското Езеро од утре 46. Илинденска едриличарска регата

Во организација на Едриличарски клуб „Бофор“, Едриличарска федерација на Македонија и Агенцијата за млади и спорт утре на Охридското Езеро ќе се биде отворена традиционалната Илинденска едриличарска регата.

Како севернокорејската телевизија извести за Саше Политико

На Јутјуб се појави ексклузивно видео од извештај на дописникот на Државната телевизија на Северна Кореја за инцидентите поврзани со македонскиот провокативен новинар Саше Политико и за политиката на македонската влада кон него.

Дрес-кодот на Груевски - декодиран!

Хакер, кој во слободно време работи за странски разузнавачки служби, вчера успеа да го дешифрира значењето на маицата на премиерот Никола Груевски.

Поучен од македонскиот пример, Обама си постави камп пред Белата Куќа

Поддржувачите на американскиот претседател барак Обама поставија камп пред Белата Куќа, стравувајќи дека, по примерот на Македонија, активисти на опозициската Републиканска партија би можеле да постават свој камп, во знак на револт за аферата за прислушување.

Православниот огранок на Исламска држава се закани дека ќе ги убие сите што вежбаат јога!

Православниот огранок на озлогласената терористичка организација Исламска држава вчера испрати заканувачки писма до повеќе македонски медиуми во кои им се заканува со убиства на сите граѓани на Република Македонија кои вежбаат јога.